Plodné dny: Jak přesně určit, kdy žena ovuluje a je nejplodnější

Pokud plánujete miminko, je ovulace jednou z nejpodstatnějších věcí reprodukce. Obvykle se vyskytuje jednou za měsíc uprostřed menstruačního cyklu, doba se ale může lišit v závislosti na jeho délce a pravidelnosti. Při ovulaci dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku a jeho nasměrování do dělohy. Během této fáze je ženský reprodukční systém připravený přijmout spermie k oplodnění. Pokud k tomu nedojde, žena později dostane menstruaci.

Cyklus se liší u každé ženy

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, nejsou ale neobvyklé ani odchylky v rozmezí 21–35 dnů. Zhruba uprostřed této doby dochází k ovulaci. Po ovulaci žena obvykle do 14–16 dnů dostane menstruaci, pokud není těhotná nebo její zdravotní stav neovlivňuje menstruační cyklus. Dochází k tomu proto, že neoplodněné vajíčko spolu s uvolněnou výstelkou dělohy odchází z těla pryč.

Poznejte ovulaci podle výtoku

Menstruační cyklus se počítá od prvního dne menstruace. Sledování těchto prvních dnů může pomoci určit průměrnou dobu trvání cyklu, a tedy i čas, kdy dochází k ovulaci. Rozpoznání příznaků ovulace pomůže ženě sledovat její plodnost. Mezi typické příznaky patří změny v cervikální tekutině, jelikož tělo produkuje více estrogenu a tím zvyšuje sekreci. Když je žena plodná, vaginální výtok může být:

  • Čistý, mléčně bílý nebo průzračný
  • Mazlavý
  • Tekutý
  • Lepivý až slizký

Tento typ cervikální tekutiny pomáhá spermiím plavat v děloze a vejcovodech a tím oplodnit vajíčko. Stav tekutiny můžete sami poznat kontrolou děložního čípku. Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou, vložte prst do pochvy poblíž děložního čípku, vyjměte trochu tekutiny a zkontrolujte, zda odpovídá výše uvedenému popisu. Po ovulaci bývá tekutina hustší, hrudkovitější a méně tekutá.

Měřte si bazální teplotu

Rozpoznat ovulaci můžete i díky bazální teplotě. Je to tělesná teplota v klidu a dá se přesně vypočítat ráno ihned po probuzení. Důsledkem progesteronu může tato teplota během ovulace mírně stoupat. Nejplodnější dny nastávají 2–3 dny před tím, než bazální teplota dosáhne nejvyššího bodu, a také 12–14 hodin po ovulaci. Plodnost se dá kontrolovat i pomocí testů, které měří hladinu luteinizačního hormonu v moči.

Je ale důležité si uvědomit, že bazální teplotu mohou zvýšit i jiné faktory. Patří mezi ně konzumace alkoholu, kouření, nedostatek spánku, horečka nebo zvýšená sexuální touha. Pokud tedy chcete přesně určit ovulaci, měli byste se vyhýbat alkoholu i cigaretám a dbát na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. U některých žen také během ovulace dochází ke zvýšení libida v důsledku zvýšení estrogenu a produkce luteinizačního hormonu. Zvýšená sexuální touha trvá asi 6 dní.

Máte citlivá prsa nebo bolesti v podbřišku?

Během ovulace některé ženy vnímají zvýšenou citlivost prsou a bradavek. Tato citlivost se ale může objevit i po ovulaci, a to vlivem snížení estrogenu a zvýšení progesteronu. Někdy se objevuje i bolest na hrudi. Některé ženy navíc vnímají i bolesti v dolní části břicha na jedné straně – na té, kde se uvolňuje vajíčko. Bolesti obvykle ustanou během 3–12 hodin. Pokud přetrvávají více dní, je vhodné navštívit lékaře.

Sledování plodných dnů pomáhá ženám naplánovat těhotenství. Délka ovulace vždy závisí na délce cyklu. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění nastává, pokud má žena nechráněný pohlavní styk od pěti dnů před ovulací do jednoho dne po ní. Obecně platí, že čím blíže má žena k ovulaci, tím je pravděpodobnost vyšší. Pokud vajíčko není oplodněno do 24 hodin po uvolnění, už k němu nedojde.

Testy luteinizačního hormonu

Pro ty, kteří sledují plodné dny doma bez pomoci lékaře, jsou testy luteinizačního hormonu z moči nejspolehlivější metodou. Existují také různé výpočetní kalkulačky a aplikace. Ačkoliv si získávají čím dál tím větší oblibu díky své jednoduchosti, jsou založené pouze na algoritmu a nemusejí být přesné. Každá žena je jiná a její ovulace může mít různou délku, navíc může být ovlivněná  životným stylem a dalšími jinými faktory.

Výpočet ovulace jako metoda antikoncepce je nespolehlivá

Některé páry sledují plodné dny i z opačných důvodů – vyhýbají se během nich pohlavnímu styku, aby otěhotnění zabránili. Jedná se ale o velmi nespolehlivou metodu. Každý pár, který se chce vyhnout otěhotnění, by měl s lékařem nebo lékárníkem prodiskutovat jiné možnosti zabránění početí. Existuje mnoho druhů hormonální i nehormonální antikoncepce, z nichž si může každý vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje.

Navíc někdy podobné příznaky, jaké se dostavují při ovulaci, vyplývají z onemocnění. Například endometrióza může způsobit bolest velmi podobnou té ovulační. Jakékoliv problémy, které se během menstruačního cyklu objeví, je dobré hlásit lékaři. Okamžitá lékařská pomoc je nutná, pokud žena uprostřed cyklu pocítí intenzivní několikadenní bolest, vaginální krvácení nebo horečku.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Nhs.uk