Potápěčská expedice narazila na dně moře na nečekaný nález. Pátrání odhalilo neuvěřitelný příběh

Potápěčský tým z katedry mořské ekologie na univerzitě Simona Frasera v Britské Kolumbii v Kanadě se rozhodl vydat do hlubokých vod. Hodlal provést výzkumný ponor, aby pokračoval ve studiu pobřežních vod. Původně plánovali udělat jen nějaké poznámky o oceánské dnu, jejich cíle se ale ten den velmi rychle změnily. Netušili, co si pro ně oceán toho dne nachystal.

Týmová práce

Tým se chtěl ponořit do studených vod, aby prozkoumal různé druhy mořských hvězd, které jsou pro tuto oblast typické. Záměrem bylo také některé mořské hvězdy odchytit a dále je studovat v laboratořích. Jakmile se však ocitli na mořském dně, něco zapuštěného do mořského dna upoutalo pozornost jednoho z potápěčů. Zpočátku vůbec netušil, o co se může jednat, ale bylo jasné, že do moře to nepatří.

Nečekaný objev

Beau Doherty a Tella Osler byli studenti Univerzity Simona Frasera, kteří si na mořském dně všimli něčeho zvláštního. I když Doherty uviděl foťák  první, Olser ihned souhlasil, že hranatý předmět společně prozkoumají. Byli si totiž jisti, že musí jít o něco, co do moře nepatří a chtěli to z oceánu dostat pryč. Později si všimli, že předmět má tvrdé hrany a kožený řemínek, který umožnil předmět snadno vytáhnout z písku. Byli překvapeni, když se vynořila kulatá čočka, která prozrazovala, že se jim podařilo objevit starý fotoaparát.

Komu patří?

Poté, co Doherty objevil rezavou kameru, vložil ji do svého potápěčského vaku a pokračoval ve svém výzkumu. Byl však odhodlaný zjistit o svém nálezu více a také se dopátrat jeho vlastníka i příběhu, který jej obklopuje. Doherty pak foťák ukázal také svým kolegům, které jeho nález velmi zaujal. Zejména pak upoutal pozornost jeho kolegyně Siobhan Grayové. Co bylo na tomto rezavém aparátu tak zvláštního?

Cenný nález

Samotný fotoaparát už zřejmě nešlo použít, ale to neplatilo o jeho paměťové kartě. Ta se pořád zdála být ve velmi dobrém stavu. Přestože byla karta SD pokryta černými řasami, tým doufal, že bude fungovat i po vložení do počítače. Když zjistili, že karta SD zůstala téměř neporušená, cítili, jak jimi protéká další vlna vzrušení. SD kartu proto pečlivě osušili a vyčistili alkoholem, aby ji zbavili veškeré špíny a nánosů vodních rostlin. Když ji pak vložili do počítače, byli skutečně šokováni, když zjistili, že funguje.

Dlouho ztracené vzpomínky

Na kartě pak objevili spoustu fotek i videí, které byly zcela zachované. Bylo tedy jasné, že by se mohlo podařit objevit původního majitele, ale tento úkol se nakonec ukázal být daleko těžším, než se původně předpokládalo. Když procházeli fotografiemi zjistili, že se na fotkách objevují stále ti samí lidé, ale poslední fotka je z 30. července 2012. Přesto se však nezdálo, že by něco odkazovalo k původnímu majiteli.

Pátrání

Nakonec se rozhodli zveřejnit některé fotografie na internetu s tím, že se snad ozve někdo, kdo lidi na fotkách pozná. Našel se člověk, který tvrdil, že jedním z mužů na fotografiích byl Paul Burgoyne, umělec z Vancouveru. Burgoyne podle všeho přišel o loď v roce 2012, když se potopila, přesně tam, kde potápěč fotoaparát našel. S Burgyonem se podařilo navázat spojení a skutečně se ukázalo, že foťák patřil jemu. O to větší byla radost všech, když Burgyone vyprávěl, jak jsou pro něj fotky důležité. Byly totiž ze dne, kdy s rodinou rozptýlili popel jeho matky. Myslel si, že na tento den už nebude mít žádnou památku, ale po letech se konečně dostal k fotkám zpět.

Nešťastný den

O foťák přišel během bouřky na moři, kdy se potopila jeho loď a on sám musel bojovat o záchranu. Proto je pro něj nalezení fotoaparátu ještě o to symboličtější a nemohl uvěřit, že si k němu po těch dlouhých letech našel opět cestu. I potápěči byli spokojeni, že svou misi dotáhli do úspěšného konce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hashtagchatter.com