Pozdě odhalená rakovina jícnu rapidně snižuje šanci na život. Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory?

Zpožděná diagnostika rakoviny jícnu výrazně ovlivňuje pacientovy vyhlídky na kvalitní život. Je sedmou nejčastější formou rakoviny a šestou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu na celém světě. U pacientů diagnostikovaných s metastatickým onemocněním je relativní míra přežití pět let asi 10 %. Každý rok je v Evropě diagnostikováno 53 000 nových případů.

Častější je spinocelulární karcinom

Dvě nejčastější formy rakoviny jícnu jsou adenokarcinom a spinocelulární karcinom, přičemž druhý jmenovaný představuje asi 60 % všech karcinomů jícnu diagnostikovaných v Evropě. Diagnóza většiny případů je stanovaná až v pokročilém stadiu, kdy ovlivňuje každodenní život pacienta včetně jeho schopnosti přijímat potravu a tekutiny.

Dosud není jasné, proč se u některých jedinců rakovina vyvine. Byly však identifikované určité rizikové faktory. Samy o sobě je ale nelze považovat za karcinogen. U většiny lidí s těmito rizikovými faktory se rakovina jícnu nikdy neprojeví, zatímco u některých jedinců bez jakýchkoliv rizikových faktorů nemoc propukne.

Tabák a alkohol zvyšují riziko

Nejdůležitějšími obecnými rizikovými faktory pro rozvoj spin celulárního karcinomu jícnu jsou užívání tabáku, konzumace alkoholu a strava chudá na ovoce a zeleninu. Kouření a žvýkání tabáku zvyšuje riziko rakoviny dlaždicových buněk jícnu. Riziko se zvětšuje s ohledem na to, kolik cigaret denně člověk vykouří a před jak dlouhou dobou s kouřením začal.

Kombinace alkoholu a kouření zvyšuje riziko mnohem více než kterýkoliv z těchto faktorů samostatně. Je podstatné, kolik alkoholu člověk vypije a jak často ho konzumuje. Strava hraje také důležitou roli. Lidé, kteří nekonzumují dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, nebo je jejich strava převážně nezdravá, mají také zvýšené riziko vzniku rakoviny jícnu.

Achalázie nebo Barrettův jícen jsou dalšími faktory

Riziko spin celulárního karcinomu zvyšují i některé zdravotní komplikace. Například achalázie jícnu je výrazným rizikovým faktorem. Jde o stav, kdy se sval, který uzavírá dolní jícen, nedokáže dostatečně uvolnit a pozřená tekutina a jídlo se hromadí v jícnu. Dolní jícen se tím rozšiřuje.

Riziko adenokarcinomu zvyšuje tzv. Barrettův jícen. Jedná se o stav, kdy jsou běžné buňky lemující vnitřní povrch jícnu nahrazeny buňkami, které vypadají jako jiný typ buněk běžně se vyskytující ve střevě. Tento jev vzniká jako reakce na dlouhodobé vystavení jícnu žaludečním šťávám. Barrettův jícen se objevuje u pacientů s refluxní ezofagitidou, kdy dochází k návratu trávicích šťáv ze žaludku do jícnu a k jeho následnému podráždění. Je pravděpodobné, že z metaplastických buněk se vyvinou dlouhodobé rakovinné buňky.

Pozor na červené maso

Konzumace tabáku a alkoholu riziko adenokarcinomu také zvyšuje, ale ne v takové míře jako u karcinomu dlaždicových buněk. Dalšími faktory, u kterých existuje podezření, že mohou za zvýšené riziko rakoviny, patří přílišná konzumace červeného masa nebo uměle zpracovaných potravin, příjem příliš horkých nápojů a expozice určitým chemikáliím.

Diagnostika rakoviny jícnu je ztížená tím, že pacient zpočátku nepociťuje žádné výraznější potíže. S tím, jak se nádor postupně zvětšuje, začíná u pacientů problém s polykáním. Nejprve vázne polykání tuhých soust, v pokročilejších stadiích mají lidé problémy i s polykáním tekuté nebo kašovité stravy. Tím dochází k výraznému úbytku hmotnosti. Může se objevit i chrapot a nepříjemná bolest v krku. V pokročilejších stadiích se přidává také únava, zvracení a nevolnost. Stolice bývá černá, zapáchající, někdy se v ní objevuje krev.

Důležitá je prevence

Zásadní jako prevence je vyhýbat se cigaretám a tabákovým výrobkům, nadměrné konzumaci alkoholu (zejména tvrdého) a častému pití horkých nápojů. Dále se doporučuje omezit konzumaci pálivých a silně kořeněných jídel. Také je vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu a pravidelně se hýbat, neboť i obezita a nedostatek fyzické aktivity mohou riziko karcinomu zvyšovat.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com