Věděli jste, že pozice, v jaké sedíte, má velký vliv na zdraví vašeho srdce? Nejběžnější způsob sezení – s nohama na podlaze, škodí našemu srdci. Jedná se o méně známou příčinu zvýšené srdeční frekvence.
Příčiny srdečních problémů
Výskyt srdečních problémů může být způsoben různými důvody, bez ohledu na věk, zdravotní stav a genetickou predispozici člověka. Některé z příčin jsou:
- Vliv znečištění životního prostředí
- Nezdravé jídlo
- Kontaminované mléko a mléčné výrobky
- Znečištěná pitná voda
- Zvýšená úroveň stresu
- Nedostatek spánku nebo jiné potíže se spaním
- Nezdravý životní styl, který zahrnuje podvýživu a nedostatek fyzické aktivity
- Alkohol, tabák, užívání drog a nadměrné pití kávy
- Volně prodejné léky a jejich nadbytečné užívání
Jak sezení může ovlivnit funkci srdce?
Sedět na židli nebo na pohovce s nohama dolů může negativně ovlivnit vaše srdce. Sedět v této poloze zvyšuje zátěž srdce, protože musí zvýšit svou snahu o více než 60%, aby pumpovalo krev z nohou postižených gravitací a nutilo ji cirkulovat po celém těle. Toto stálé zatížení způsobuje rychlejší opotřebení srdečních svalů. Zde jsou některé správné polohy sezení nezatěžující zdraví našeho srdce.
Na podlaze
Nejlepší je sedět na podlaze. Tímto způsobem se pro srdce snižuje zatížení krve, kterou pumpuje směrem nahoru.
Se zvednutýma nohama
Pokud nemáte možnost sedět na podlaze, sedněte si s nohama zvednutýma na gauči nebo židli v různých polohách. Když sedíte se zdviženýma nohama, uvolníte své tělo od snahy odebrat krev – jinými slovy zmenšujete vzdálenost, kterou musí vaše srdce pumpovat. To snižuje jeho námahu o 50 – 60%.
Se zkříženýma nohama
Sedět se zkříženýma nohama má také své výhody. Výrazně snižuje potřebu krve v nohách. Nejprve můžete cítit mravenčení nebo necitlivost, ale časem si vaše tělo na tuto pozici zvykne. Navíc vynaložíte méně energie. Sedět a jíst v tureckém sedě vyvíjí pozitivní tlak na trávicí systém. Pomáhá udržovat pružnost a rovnováhu v páteři, dobře překonává bolesti zad a také snižuje zátěž dolní páteře.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Everydayhealth.com