Předcházejte bolestivým problémů s játry. Nástroje, kterými si poškozujeme filtrační orgán

Představa poškození jater je většinou v hlavách lidí propojená s pitím alkoholu. Ve skutečnosti je alkohol jen jedním z mnoha způsobů, jak svým játrům můžete ublížit. Jakožto hlavní filtrační orgán se totiž játra potýkají se všemi škodlivinami, které do svého těla posíláme, ať už pocházejí ze stravy, kosmetiky nebo třeba z okolního prostředí. Někdy přitom zásobujeme své tělo tolika nevhodnými látkami, že to v dlouhodobém horizontu může na játrech zanechat dlouhodobé poškození.

Průmyslově zpracované potraviny

Potravinářský průmysl je jedním z nejvýnosnějších byznysů na světě. A aby své zisky podnikatelé ještě znásobili, vyvíjejí další a další chemické suroviny, kterými své výrobky vylepšují nebo jimi nahrazují přírodní přísady, aby výrobky chutnaly lépe, déle vydržely a byly na výrobu lacinější. Všechny tyto chemické látky se však v organismu usazují a vedou nejen k poškození jater, ale také kardiovaskulárního systému a dalších orgánů těla. Je proto lepší se všem těmto výrobkům pokud možno vyhýbat, anebo je výrazně omezit.

Fyzická pasivita

Že je aktivní životní styl důležitý pro udržení zdraví, to už nejspíš slyšel každý. Není to ale jen kvůli mohutnosti tělesné tukové tkáně, ale také proto, že v pohybu zkrátka všechny systémy lidského těla lépe fungují. Při pohybu lépe funguje krevní oběh a tím i zásobování tkání kyslíkem a živinami.

Příliš mnoho tělesného tuku

Kombinace pasivity a špatné stravy, tedy zejména výše zmíněných zpracovaných potravin, se odráží na množství tělesného tuku, který se usazuje nejen v podkoží, ale také v tkáních vnitřních orgánů, včetně jater. Takzvaná ztučnělá játra podporují vznik zánětlivých procesů a následné poškození tkání. V pokročilejších fázích to pak může vést k cirhóze, rakovině a selhání jater, a to i u lidí, kteří se v životě alkoholu ani nedotkli.

Léky proti bolesti

Paracetamol je velmi populárním lékem proti bolesti i na snižování horečky. Pakliže to s jeho užíváním ale přeháníme, může to vést k poškození jater, a to zejména v kombinaci s alkoholem. To je mimochodem důvod, proč se nedoporučuje užívání těchto léků pro mírnění obtíží souvisejících s kocovinou.

Obrázky: Freepik