Rakovina prostaty je zákeřné onemocnění. Její nepříjemnou vlastností je to, že v první fázi je zcela asymptomatická. To znamená, že se nijak neprojevuje. Obvykle tuto nemoc odhalíme pozdě nebo náhodně. Zde jsou základní preventivní doporučení, která můžete vyzkoušet, abyste rakovině prostaty unikli.
Para ořechy
Para ořechy obsahují jeden důležitý minerál: selen. Ten je pro muže velmi důležitý, protože snižuje riziko vzniku rakoviny. Vliv selenu na prevenci rakoviny prostaty bylo prokázáno lékařskou studií. Jeden para ořech obsahuje 75 mikrogramů selenu a pro zdraví prostaty je důležité zkonzumovat alespoň 200 mikrogramů ořechů – což jsou necelé tři ořechy.
Dýňová semínka
Tato semínka zase obsahují zinek, což je další důležitý minerál. Vědci uvádějí, že zinek je důležitý pro celkové zdraví prostaty – chrání ji před zvětšením nebo dokonce rakovinovými změnami. Dejte si ale pozor na pražená dýňová semínka, která ztrácejí minerály a obsahují příliš mnoho tuku. Jezte je nejlépe syrová a nesolená. Pokud se chcete zaměřit na vyšší příjem zinku, zahrňte do svého jídelníčku měkkýše, maso, mléko a mléčné výrobky, pšeničné klíčky a celozrnné obiloviny. Čemu byste se ale měli vyhnout je zinek ve formě doplňků stravy – ty zvyšují rakovinu prostaty.
Makrely
Máte-li možnost, kupte si makrely. Obsahují spoustu omega-3 mastných kyselin, které vám mohou přidat roky života. Vhodná je také konzumace rybího oleje – jednoho z nejznámějších doplňků stravy vůbec. V jedné studii bylo prokázáno, že u pacientů, u nichž byla diagnostikována rakovina prostaty, došlo po čtyřtýdenní konzumaci rybího tuku ke zpomalení růstu rakovinových buněk. Zvolte také jiné druhy zdroje omega-3 mastných kyselin: lněný olej, mořské plody, další ryby.
Pixabay
Krotonový olej
Krotonový olej se získává z rostliny zvané kroton, což je keř pocházející z jihovýchodní Asie. Tento olej je silný v boji proti rakovinovým buňkám, které usmrcuje. Díky němu dochází ke zmenšování nádorů. Možná by bylo vhodné jej zahrnout do pravidelného jídelníčku.
Rajčata
Rajčata jsou pro prostatu přímo báječná! Není snad obyčejnější zeleniny! Její sílu bychom ale rozhodně neměli podceňovat. V jedné studii bylo podáváno mužům více než deset rajčat za týden. Riziko rakoviny prostaty se u nich snížilo o více než 45 %. Účinná je zejména látka zvaná lykopen, díky které mají rajčata svou červenou barvu. Právě lykopen narušuje schopnost rakovinných buněk množit se, šířit se a napadat tkáně těla. Je zajímavé, že nejsilnější účinky mají konzervovaná a vařená rajčata. Dopřejte si je tedy ve formě omáčky.
Pixabay
Omezené množství tuků
Nasycené tuky zvyšují pravděpodobnost vzniku některých druhů rakoviny – tlustého střeva, prostaty, dělohy, prsu či melanomu. Pokud je omezíte na méně než 10 % z vašich zkonzumovaných kalorií za den, riziko je odstraněno. Nevynechávejte ale veškeré tuky – vždyť existují vitamíny, které jsou rozpustné pouze v tucích (A, E, D a K). Takže tuky jsou důležité. Je ale třeba vybírat ty správné druhy tuků. Patří sem mono nenasycené tuky (například avokádo).
Pozor na vitamínové doplňky
Vitamínové doplňky jsou v pořádku, pokud je berete v souladu s návodem. Rozhodně se nevyplácí konzumovat jich více, než je uvedeno na obalu výrobku. Také jimi nenahrazujte pestrou stravu. Snažte se upravit svůj jídelníček tak, aby vám poskytoval všechny důležité vitamíny a minerály, které potřebujete. Z čerstvých potraviny můžete vybrat například tyto: červená paprika, česnek a quinoa. Zvláštní pozornost věnujte vitaminům E a A, které se v těle při nadměrném užívání ukládají, místo aby se jednoduše vylučovaly močí. Nadměrnou dávkou se rozumí 250 mg denně u vitamínu E. V těle pak dochází k narušení obnovy tělesných buněk, což zvyšuje riziko rakoviny prostaty a dalších druhů rakoviny. U vitamínu A, který pomáhá budovat imunitní buňky, bychom neměli užívat více než 1000 mg denně. Pak hrozí vážné onemocnění jater. Více než 200 mg vitaminu B6 denně může trvale poškodit nervy.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com