Při nástupu mrtvice si zapamatujte jedno – FAST. Tato zkratka vám může zachránit život

Mrtvice neboli cévní mozková příhoda je považována za jednu z nejčastějších příčin úmrtí a zároveň za hlavní faktor, který zanechává pacienty se zdravotním postižením po celém světě. Tento stav je charakterizován celkovou obstrukcí nebo prasknutím cév v nervovém systému. V takovém případě je velice důležité, aby všichni lidé byli co nejvíce obeznámeni s touto nemocí. To se týká především příznaků a možností záchrany. Rádi bychom vám proto předali alespoň stručný přehled toho, co byste o mrtvici měli vědět.

Cévní mozková příhoda

U mrtvice jde především o čas. Rychlá reakce a rozpoznání počátečních příznaků může zachránit život nejen vám, ale i někomu z vašeho okolí. Jednoduše řečeno při nástupu mrtvice dochází k nedokrvení určité části mozku, čímž nastává odumření mozkových buněk. Jedna třetina lidí na toto onemocnění zemře, druhá třetina si s sebou odnese trvalé následky.

  • Ochrnutí
  • Zmatení
  • Ztráta citlivosti
  • Ztráta řeči

Příznaky mrtvice

Vzhledem k tomu, že příznaky cévní mozkové příhody nejsou vždy zcela jasné, spousta lidí nedokáže zasáhnout včas, což je pro záchranu života zásadní. Rychlé jednání při útoku mrtvice je jedním z hlavních faktorů, které určují vývoj tohoto zdravotního stavu. V tomto případě je dobré zapamatovat si techniku, která se skládá ze čtyř kroků, jež identifikují některé z počátečních příznaků mozkové mrtvice, kterou jsou ochrnutí nebo slabost na jedné straně a následné potíže s řečí.

Zapamatujte si pravidlo FAST

Název této techniky si lze zapamatovat díky zkratce složené z počátečních písmem jednotlivých kroků pod anglickým názvem – FAST (face, arm, speech, time neboli obličej, paže, řeč a čas). Jako první krok si snažte zafixovat obličej. Požádejte osobu, aby se na vás usmála. Pokud je úsměv křivý, může se jednat o mrtvici. Dalším krokem jsou paže. Pacient by se měl pokusit zvednout ruce. Má-li s tímto pohybem potíže, ať už se jedná o jednu nebo obě ruce, pokud jedna z paží spadne, může se jednat o příznak mrtvice. Následně vyzkoušejte u osoby řeč. Pokud pacient po vás nedokáže zopakovat jednoduchou větu nebo jakékoli slovo, nerozumí a nedokáže pořádně pohybovat pusou, jedná se o další známku cévní mozkové příhody. A v neposlední řadě jde především o čas. Jakmile zaznamenáte některý z uvedených symptomů, okamžitě volejte záchranku.

Obrázky: Freepik