Připravte se na nový školní rok včas. Letní prázdniny jsou ideálním obdobím na výměnu starého vybavení za nové

Sotva začaly prázdniny a už abyste zase mysleli na školu? V tomto případě to má samá pozitiva. Jak se říká: Kdo je připraven, není překvapen. O návratu do školních škamen to platí dvojnásob.

Aktovka jako základ

Jestli něco celých deset měsíců trpělo, je to taška na vybavení do školy. Aktovky a batohy sváděly nerovné souboje s úzkými skříňkami, s blátem na ulicích, v zimních měsících i se solí na chodnících a na podlahách tramvají a autobusů. Jako by nestačila ta zátěž učebnic a sešitů. K tomu si přidejte ty měsíc staré a plísní obalené svačiny, které jste v aktovkách svých dětí našli při generálním úklidu a máte tip na první věc, které je třeba se věnovat.

Začněte důkladnou kontrolou školní tašky. Nechte vaše ratolesti, ať si aktovky vyprázdní. Vyhnete se tak zářijovému úleku při pohledu na červnové jablko. Pak už je čas na vaši kontrolu zkušeným okem. Netrhá se někde něco, půjdou ještě ty fleky vyprat? V lepším případě je pořadí odpovědí ne-ano a vše se vyřídí jen pořádným vyčištěním školní tašky. V tom horším vás čeká nakupování a další výdaj. Rozhodně je ale lépe to vědět v červenci, než na to přijít 31. srpna.

A co do aktovky?

A vlastně úplně to samé je možné říct i o všem tom školním vybavení, které se do aktovek ukládá. Využijte toho, pokud škola vašich dětí dává dopředu vědět, jaké sešity, štětce a další pomůcky žáci v jednotlivých třídách upotřebí. Nespoléhejte jen na to, že tuto informaci přinese vaše dítě v notýsku nebo v žákovské knížce. Schválně zkuste zapátrat třeba na webových stránkách školy. Uvidíte, že budete úspěšní. Včasným sháněním všech školních pomůcek ušetříte nejen nervy našponované na začátku září k prasknutí, ale často i peníze. To když se vám povede natrefit na nějakou akci.

Až budete seznam pomůcek na příští školní rok kontrolovat, nenechte se falešně uklidnit tím, že třeba na výtvarnou výchovu bude vaše dítě potřebovat stejné vybavení, jaké mělo mít na právě uplynulý ročník. Propisky už dávno dopsaly, lepidla vyschla a vodovky dobarvily. Minimálně k tomu dojít mohlo. Právě teď je ten správný čas na pořádnou inventuru. Připravte se na nejhorší.

Nezapomeňte na oblečení

A tím nejhorším vlastně vůbec nemusí být nepoužitelné tempery a zlomený trojúhelník s ryskou. Víte, v čem vaše děti chodí? Jistě, přece každý den kontrolujete, v čem se do školy vypravily a v čem se z ní naopak vrací. Malé nebo nenávratně poničené kousky oblečení průběžně vyřazujete ze šatníku, a tak nehrozí, že by na konci srpna bylo třeba víc, než nakoupit nějaké to tričko nebo kalhoty. Určitě s tím i počítáte. Vždyť děti rostou, že?

Jenže pak jsou tu kousky šatníku, nad nimiž dohled nemáte. Takové školní přezůvky jste viděli naposledy v září. Buďte si jistí, že po deseti měsících používání mohou být ve všelijaké kondici. Pokud tedy vůbec existují. Mohly se stát oběťmi bujarých oslav konce školního roku nebo vzít za své i dříve. Možná vaše dítko tráví celé týdny ve škole jen v ponožkách, protože prostě nemělo čas nebo náladu vás o pohřešovaných bačkůrkách informovat. Inventura se tedy bude muset dotknout i přezůvek, stejně jako bot na tělocvik, plášťů na chemická praktika či na výtvarnou výchovu a lecjakých dalších kusů garderoby, které tráví školní rok v uzamčených školních skříňkách. To vše se vám bude shánět lépe s vidinou, že na to máte dva měsíce, spíše než do druhého dne. I proto je právě začátek prázdnin tím ideálním časem, kdy začít řešit vybavení do školy na příští školní rok.