Atypická deprese se od té běžné v mnohém odlišuje. Naučte se rozpoznat poruchu včas

Počet lidí s depresivními projevy neustále roste, vinou hektického životního stylu a pandemických opatření dokonce v posledním roce a půl pacientů přibylo raketovou rychlostí. Příznaky depresí tak postihují jedince v okolí, v rodině nebo v práci. A jaké jsou nejčastější příznaky takzvané atypické deprese, která se odlišuje od té klasické? Může jít o zvýšenou touhu po jídle spojenou s přibíráním na váze, ale také mnohahodinový spánek. Jaké jsou další příznaky, koho atypická deprese postihuje a jak se léčí?

Atypická deprese bývá příznačná pro ženy

První projevy tohoto psychického onemocnění se začínají objevovat už v teenagerovském věku a většinou postihuje dívky. Navíc se může podle názvu zdát, že se jedná o vzácné onemocnění, bohužel tomu tak není a je poměrně časté. Je potřeba adekvátní léčba včetně psychoterapií a léků. Život pacientů navíc musí podléhat změnám životního rytmu, aby ke stavům špatné nálady docházelo v co nejmenší míře.

Příznaky onemocnění

Při atypických depresích u pacienta dochází ke střídání nálad, přičemž dotyčný zažívá euforii nebo pocity pohody při dobrých zprávách nebo příjemných událostech, které se střídají vzápětí s okamžiky hlubokého smutku, někdy dokonce se zoufalstvím. Mezi další projevy atypických depresí patří:

  • Enormně zvýšená chuť k jídlu a velký nárůst hmotnosti, obezita
  • Ospalost a zvýšená nutnost spánku, i více než 10 hodin
  • Pocity těžkosti, včetně unavených končetin a nemožnosti chodit nebo cokoli dělat rukama
  • Zvýšená citlivost a rozjitřenost emocí
  • Neschopnost reagovat na odmítnutí nebo kritiku, potíže v udržení partnerského, kolegiálního nebo přátelského vztahu, izolace a osamocení

Rizika zvyšující výskyt psychických onemocnění

Co může způsobit rozvoj psychických onemocnění, především atypických depresí? Zvýšené riziko pramení z hektického životního stylu, nedostatku spánku, ale nezanedbatelně působí na psychiku trauma z dětství a potíže spojené s dospíváním, fyzické nebo psychické zneužívání a rodinná anamnéza zahrnující psychická onemocnění nebo bipolární poruchu. Na vznik atypické deprese může mít vliv užívání drog nebo přílišné pití alkoholu.

Roli hraje i povaha nebo životní události

Neméně podstatná je povaha, kdy osobnosti s nízkým sebevědomím nebo emoční labilitou bývají náchylnější. K rozvoji onemocnění může dojít po vážných onemocněních, jako je rakovina nebo infarkt, případně po traumatické události, kdy dojde ke smrti blízké osoby sebevraždou nebo při autonehodě, a po velkých životních zvratech, jako jsou rozvod nebo porod. Stav mohou zhoršit i některé léky na vysoký krevní tlak nebo na nespavost.

Léčba atypických depresí

Stejně jako u jiných psychických onemocnění může být průběh lehký, střední nebo těžký. Nejčastější formou léčby je psychoterapie s podporou psychofarmak. Neméně důležitá je změna životního stylu a úprava jídelníčku, hubnutí a omezení konzumace alkoholu nebo drogová abstinence. Pomáhá i skupinová nebo rodinná terapie pro vyřešení napětí v osobním životě i potížích ve škole nebo práci.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org