Výzkumy ukázaly, že čím dál více lidí trpí cévní mozkovou příhodou. Dnešní zdravotnictví je ale natolik vyspělé, že by se počet pacientů mohl postupně snižovat. 1 z 50 lidí, které tato mozková příhoda postihla, uvádí, že pozorovali příznaky asi 24 hodin předem. Cévní mozková příhoda je spojována s mozkovým infarktem nebo krvácením do mozku.
Někteří pacienti poznali příhodu dřív, než skutečně nastala
Nervové buňky v mozku plní své funkce díky kyslíku a živinám, které přicházejí cévami. Dětská mozková obrna přichází v důsledku koagulace v mozku, který je cévami napájen. Někteří pacienti uvádějí, že příznaky cítili mnohem dříve, než je mozková příhoda postihla.
Vysoký krevní tlak je znamením, že se blíží mozkový infarkt nebo krvácení. Jednorázový vyšší krevní tlak nemusí nic znamenat, ale pokud by byl zvýšený nebo vysoký delší dobu, obraťte se na lékaře. Známkou mrtvičky může být ztuhlost krku. Jestli máte problém dotknout se bradou hrudníku a bolí vás hlava, může to být známka cévní mozkové příhody.
Pomoci poznat mozkovou příhodu by mohlo také brnění v nohou nebo částečné ochrnutí v důsledků poškození nervů, které fungují jako mosty mezi kolenem a nohou. Silná bolest hlavy, které se nemůžete zbavit, může také značit problém. Podle New York Times je dokonce vysoký počet lidí, které postihla příhoda hned po silných bolestech hlavy.
Pomoci můžete i vy, stačí si zapamatovat jednoduché otázky
Mezi další příznaky může patřit nízká hladina cukru v krvi, poruchy zraku nebo bolest v ramenou. Před tím, že dostane mrtvici, se můžete také rychle unavit. Je to poslední příznak, který by vás měl upozornit na blížící se nebezpečí mrtvičky.
Nejste si jistí, jestli nejednáte s člověkem, který mrtvici prodělal? Zodpovězte si několik otázku a budete mít jasno. Padá tvář dané osoby dopředu? Může člověk zvednout obě ruce nebo se v jedné cítí slabší? Je na jeho řeči něco divného, špatně vyslovuje?
Podle těchto základní dotazů zjistíte, jestli je nejvyšší čas volat sanitku. Cévní mozková příhoda má různé příznaky, které se nemusí projevit u všech pacientů.
Obrázky: Freepik