Neobvyklé a přitom velice efektivní hnojení skořicí

Skořice je skvělé aromatické koření, na které mnoho z nás nedá dopustit. A je také prospěšná našemu zdraví, například izraelští vědci došli k názoru, že její pravidelná konzumace může výrazně prodloužit život. Ale má to jeden háček – je třeba konzumovat velmi kvalitní cejlonskou skořici, která je o poznání měkčí než ta, kterou běžně dostanete v supermarketu. Ale i obyčejnou mletou skořicí můžete oživit vadnoucí květiny.

Proti hmyzu i plísním

Lidem sice skořice krásně voní, ale většina hmyzu její odér nemůže vystát. Pokud tedy budou vaše květiny trpět napadením hmyzem, obrana je velmi snadná – stačí do květináče okolo hlavního stonku rostliny nasypat trošku skořice. Skořice ovšem působí i proti plísním, které může hmyz přenášet. Roztokem skořice s vodou stačí postříkat napadené listy, preventivně můžete skořicovou vodou rostlinu jednou za čas zalít.

Pokud je některá květina napadena tak, že se zdá, že už jí nebude pomoci, můžete jí zkusit dopřát skořicovou kúru. Připravte si rozstřikovač a rozmíchejte v něm v půl litru vody dvě tabletky aspirinu a polévkovou lžíci skořice. Roztok nechte celý den louhovat, pak ho dobře protřepejte a postříkejte chřadnoucí rostlinu tak, aby byla celá mokrá. Brzy by se měla znovu vzchopit.

Pomáhá růst

To ale zdaleka není všechno, skořici můžete využívat také jako hnojivo. Skořice zabrání tomu, aby vám květiny začaly uhnívat, a navíc podpoří růst lépe než drahé chemické přípravky. Stačí při přesazování rostlin posypat skořicí kořeny krátce předtím, než je zasadíte zpět do země. Zrychlený růst rostliny vydrží i několik týdnů, závisí na konkrétním druhu květin. Skořice totiž jako silný antioxidant pomáhá:

  • Zpomalovat proces stárnutí rostlinných buněk, které tak zůstávají déle svěží
  • Podporovat správnou látkovou výměnu a buněčný metabolismus
  • Nepustí ke kořenům žádné škůdce

Obrázky: Pixabay