Příznaky rakoviny kůže, které není radno ignorovat

V několika posledních letech se zvýšil počet pacientů s rakovinou kůže. Postihuje hlavně dospělé osoby nad 50 let, ale také mladší lidé by si měli dávat pozor. Rakovina kůže je totiž výsledkem neustálého vystavování slunečnímu záření. Jde o jeden z nejběžnějších typů rakoviny, úmrtnost se ale významně snížila. Víte, na jaké příznaky byste si měli dát pozor a věnovat jim pozornost?

Na kůži nová znaménka nebo se mění ta stávající

Nezbytná je včasná diagnóza, proto je nutné sledovat svoji pokožku, zvlášť pokud se objeví nová znaménka, pihy nebo jiné útvary, které jste na těle neměli. Nově objevená znaménka jsou nejčastějším prvním příznakem rakoviny kůže. Tvoří se náhle, některé mohou vypadat jako načervenalé skvrny, mohou být tmavé a také mírně oteklé.

Změny mohou nastat také u znamének, která vás zdobí už nějakou čas nebo dokonce od dětství. Odborníci dokonce zavedli takzvané pravidlo ABCDE:

  • A asymetrie: piha nebo znaménko nejsou na všech stranách stejné
  • B hranice: periferie pihy je nepravidelná
  • C barva: můžete najít různé barvy jako šedá, modrá, červená
  • D průměr: průměr melanomu může být až 6 milimetrů
  • E výška pihy: znaménko může být vyvýšené nebo nerovné

Pokožka se dokáže za krátkou dobu zregenerovat, pokud jsou kožní buňky zdravé. V opačném případě se vředy nebo afty mohou hojit dlouhou dobu nebo špatně. Může to být známkou rakoviny kůže.

Můžete pozorovat i vyrážky okolo znaménka

Jestli skvrna, kterou vidíte okolo pihy nebo znaménka vytéká a ovlivňuje také okolní kůži, měli byste zbystřit, protože se může jednat o rakoviny kůže. Je dobré si tak nechat znaménka zkontrolovat u odborníka, protože to může být způsobeno změnami v buňkách.

Podráždění pokožky může nastat nejen v souvislosti s rakovinou kůže. Pokud se ale svědění, zarudnutí nebo otok zhoršuje, je nezbytné navštívit lékaře. Včasné odhalení vás může rakoviny kůže úplně zbavit, proto je dobré se pravidelně kontrolovat, hlavně v létě. Každá výraznější změna na kůži by mohla znamenat problém.

Obrázky: Freepik