Příznaky tichého infarktu mohou být mírné a nenápadné. Že se běžný příznak nachází v ústech, většina lidí netuší

Srdeční choroby jsou bohužel v dnešní době velmi rozšířené a patří mezi velmi reálná nebezpečí, kterým čelí každý z nás. Celosvětově patří k hlavním příčinám úmrtí, přičemž srdeční záchvaty a mrtvice tvoří každoročně asi jednu třetinu všech úmrtí na světě. Kvůli této znepokojivé statistice je velmi důležité vědět, jak vyhledat pomoc a kdy máte příznaky spojené se srdečním infarktem.

Otázka života a smrti

Často se jedná o otázku života a smrti. To je největší důvod k tomu, abyste si zjistili i ty nejmenší známé příznaky srdečního infarktu. Proto vám dnes přinášíme příznak, o kterém zaručeně nevíte, a přitom ho před infarktem zažívá většina pacientů. Tento příznak se nachází v ústech a jistě vás hodně překvapí. Jeho znalost vám ovšem může zachránit život, a proto byste ho měli znát. A zároveň musíte myslet i na klasické příznaky.

Téměř polovina pacientů má „tiché“ infarkty

Většina lidí předpokládá, že by si okamžitě všimli, kdyby dostali infarkt. Odborníci jsou ovšem jiného názoru. Ve skutečnosti je asi 45 procent případů tohoto onemocnění považováno za tiché. Takové epizoda, známá také jako tichý infarkt myokardu, se často projevuje intenzitou klasického infarktu a má atypické nebo vůbec žádné příznaky.

Nenápadné příznaky

Příznaky tichého infarktu mohou být tak mírné a trvat po tak krátkou dobu, že jsou často zaměňovány jen s běžným nepohodlím nebo méně závažným problémem. Rozhodně byste se proto neměli spoléhat jen na známé příznaky, které jasně poukazují na toto srdeční onemocnění.

Nejznámějším příznakem je bolest čelistí

Tohle vás zajisté překvapí. Mezi atypické příznaky srdečního záchvatu totiž patří bolest čelistí. Někteří cítí tlak nebo svírání v čelisti, zatímco jiní to pociťují jako intenzivní bolest podobnou bolesti zubů. Většinou se ovšem společně s tím objevují také další příznaky typické pro infarkt, jako je nepohodlí nebo bolest krku, zad nebo hrudníku.

U žen se bolest čelistí vyskytuje častěji

Ženy, které pociťují bolest v čelisti jako příznak srdečního záchvatu, si ji pravděpodobněji všimnou v levé dolní části čelisti. Kromě toho tuto bolest ženy cítí mnohem častěji než muži. Máte-li podezření na srdeční záchvat, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Další možná vysvětlení bolesti čelistí

Existuje samozřejmě i několik dalších příčin bolesti čelistí, jako je ischemická choroba, poruchy kloubů, artritida a skřípání zubů. Nakonec vás pochopitelně může čelist bolet jednoduše kvůli tomu, že máte poškozený zub nebo zánět v dásních. V každém případě byste se ovšem měli poradit se svým lékařem, protože problém může být vážnější, než si myslíte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu ,Bestlifeonline.com