Jakmile vás kousne komár, postižená oblast na těle zarudne a začne extrémně svědit. Někdy máme to štěstí, že si obtížného hmyzu všimneme, jindy si na nás pochutnává zcela bez povšimnutí. Co se v našem těle během té doby děje, to se dozvíte v následujícím článku.
Jak komáři koušou nepozorovaně?
Komárovi trvá asi 4 minuty, než se nasytí krví. Během této doby si ho jeho oběť může všimnout a setřást nebo naopak vůbec necítit, že si na ni komár pochutnává. Ve skutečnosti má komáří náustek takovou strukturu, že dokáže kousat bez povšimnutí a neovlivnit nervová zakončení. Proto necítíte, když vás kousne.
Komáří sliny pomáhají pumpovat krev
Jakmile komár najde to správné místo, začne produkovat sliny, které obsahují více než 100 bílkovin, a to za jediným účelem – aby se zabránilo srážení krve. Když jsou totiž cévy poškozeny, postupně se začínají zotavovat, čemuž komáří sliny zabrání a naředí krev tak, aby byla stále tekutá.
Pokožka svědí, protože je alergická na kousnutí
Jak už bylo řečeno, sliny komárů obsahují bílkoviny. Ty jsou pravým důvodem, proč pokožka začíná svědit, rudnout a otékat.
Co můžeme dělat, aby na nás komáři neútočili?
Naše vlastní vůně přitahuje komáry, jinými slovy, vůně mikrobů, které se v naší pokožce množí. Proto pravidelné mytí mýdlem výrazně snižuje riziko, že se staneme oběťmi komárů. Pomoci může také máta nebo eukalyptový olej.
Obrázky: Pixabay