Věděli jste, že lidské tělo obvykle obsahuje velké množství bakterií, virů a plísní? Máme je už od narození a v průběhu života shromažďujeme další prostřednictvím jídla a obecně různých faktorů na základě našeho životního stylu. Celý proces má významný vliv na složení a rovnováhu naší mikroflóry. Co se ale stane, když je střevní flóra narušena?
Význam střevní flóry
Hraje důležitou roli ve správném trávení, funkci imunitního systému a dokonce i v práci mozku. Žije v ní určitý počet bakterií, mikroorganismů, které by měly mít správný přirozený počet, složení a velikost.
Narušení střevní flóry
Pokud dojde v jakémkoli jejich aspektu k výkyvu, střevní flóra je narušena, což může vést k obezitě, zažívacím potížím nebo i rakovině tlustého střeva. Když se počet “dobrých” bakterií sníží, naruší se také funkce imunitního systému, to často vede k zánětu a infekci. Existuje i úzké spojení mezi střevní flórou a duševními poruchami, jako je deprese, Alzheimerova choroba, úzkost, nebo obsedantně kompulzivní porucha.
Příznaky nerovnováhy ve střevní flóře
- Nafouknuté břicho, pocity nepohodlí a sytosti
- Změny ve funkci střev (zácpa, průjem nebo střídavě obojí)
- Silný pocit únavy, nedostatek energie i po kvalitním spánku
- Bolest břicha
- Akné a další kožní problémy, jako například ekzém
- Potíže se soustředěním, špatná paměť
- Dlouhotrvající nepřiměřený smutek a negativní myšlenky
Co jíst pro správnou rovnováhu střevní flóry
Zásadní roli v rámci rovnováhy střevní flóry hraje vždy stravování. Vyhněte se pravidelné konzumaci velkého množství cukru, rafinovaných sacharidů, jako jsou těstoviny nebo pečivo. Omezte mléko a alkohol. Snažte se přestat kouřit. Pokuste se každý den sníst nějaké probiotické potraviny, mezi nejlepší patří:
- Kefír
- Kombucha
- Kimči
- Přírodní jogurt
- Nakládaná zelenina
- Tempeh
Obrázky: Pixabay