Znáte látku zvanou kvercetin? Je to jeden z nejsilnějších biologicky aktivních flavonoidů, které se nacházejí v ovoci a zelenině a které všestranně podporují zdravé fungování lidského organismu. Vědci z kalifornské univerzity zjistili, že tato látka se podílí na přímé regulaci bílkovin nezbytných pro procesy jako je srdeční rytmus, svalové kontrakce a správné fungování štítné žlázy, slinivky a trávicího traktu. Zdá se, že je tedy velmi výhodné tělu tuto látku v přiměřeném množství dodávat. A jednou z nejvyšších koncentrací kvercetinu disponují naložená poupata rostliny kapary.
Podporuje organismus, ničí viry a čistí tělo
Kvercetin je látka, která napomáhá při léčbě celé řady nemocí a tělesných neduhů. Předně patří mezi velmi silné antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály a brání peroxidaci lipidů, což v konečném důsledku může vést k různým druhům mutací a rakoviny. Kromě toho pomáhá kvercetin také při tlumení zánětlivých procesů, při kardiovaskulárních onemocněních a při boji proti bakteriálním a virový, infekcím.
Díky své schopnosti předcházet tvorbě sraženin a zprůchodňovat cévy a podpoře správné funkce imunitního systému může být kvercetin velmi dobrým společníkem v boji proti současné koronavirové infekci. K tomu, aby tento flavonoid fungoval v těle tak, jak popisujeme výše, je zapotřebí, abychom denně zkonzumovali dostatečné množství ovoce a zeleniny, která je jeho bohatým zdrojem.
Kapara, ale i borůvky či brokolice
Flavonoid druhu kvercetin není v přírodě nijak ojedinělou látkou a v hojném množství jej obsahují plodiny, které se běžně vyskytují na našem stole. Mezi jeho nejbohatší zdroje se řadí zelenina, jako například kapusta, brokolice, cibule a obecně barevná i zelená zelenina a ovoce. Kvercetin je totiž nejvíce zastoupen ve všech barevných a zelených částech rostliny. To je také důvod, proč ho velmi mnoho najdeme právě v poupatech rostliny kapary, která se nakládají zelená a zachovávají si tak spoustu cenných vitaminů, minerálů a dalších látek.
Kromě zeleniny kvercetin najdeme také v jablkách, borůvkách, červeném vínu a v zeleném či černém čaji. Zajímavostí a dobrou zprávou je, že tepelná úprava ani mrazení či nakládání plodin tuto látku neničí, a tak si jejích příznivých účinků můžeme užívat i díky konzervované nebo jakkoliv jinak upravené zelenině nebo ovoci.
Obrázky: Pixabay