Psychické problémy, které jsou spojeny se špatným rodičovstvím. Dejte na odborníky a vychovávejte své děti správně

Rodiče mají obrovský vliv na své dítě i na člověka, kterým se stane v dospělosti. Slova, činy, rodičovský styl a vaše chování jim dávají příklad. Záleží pouze na vás, jestli bude dobrý nebo špatný. V každém případě jim pomáháte utvářet způsob, jakým budou v dospělosti jednat, myslet a jak se budou cítit v určitých situacích, ve svém těle a ve svém životě. Jednoduše záleží na vás, jaký život bude mít vaše dítě a jakým člověkem se stane. To je velký tlak, který podstupují všichni rodiče na světě. Někteří se tohoto úkolu zhostí lépe, jiní hůře. Dnes se podíváme na problémy, se kterými se může dítě potýkat v dospívání a dospělosti, když zanedbáte jeho výchovu.

Úzkost, deprese

Rodič, který neustále sleduje a kritizuje své dítě, může způsobit, že jeho dítě skončí se silnými úzkostmi nebo depresemi. Přehnaná ochrana a kritika může způsobit, že dítě bude pochybovat samo o sobě a svých schopnostech. Začne se všeho nezdravě obávat a postrádat nezávislost. Na první pohled se může zdát, že ochrana a kritika jsou v rodičovství důležité, ale existují určité hranice. Jakmile je překročíte, bude to pro vaše dítě velmi negativní.

Neschopnost odpočívat

Každý rodič chce naučit své dítě, aby tvrdě pracovalo, protože jinak ničeho nedosáhne. To je jistě velmi důležité, ale bohužel nakonec budou mít pocit, že nikdy nejsou dost dobří a musí se neustále snažit být lepší. V určité míře jde o velmi důležitou vlastnost, ale nesmí se to přehánět. Jako dospělí mohou pociťovat úzkost a stanou se dospělým, který se neustále obává, co si o něm myslí ostatní, nikdi nedokáže odpočívat a neustále pracuje, protože ho rodiče naučili, že se nesmí flákat.

Závislost

Jakmile rodič svému dítěti neustále říká, že jsou s ním problémy, dítě po nějaké době dojde k závěru, že by všem v jeho okolí bylo bez něj lépe. To bohužel obvykle vede k sebedestruktivnímu chování. Často se objevují závislosti na návykových látkách, extrémní sporty nebo sebepoškozování. Takové dítě se bude také často dostávat do nebezpečných situací nebo bude dokonce porušovat zákon, protože bude mít pocit, že pro něj nic nemá cenu.

Nízké sebevědomí

Srovnáváte své dítě s jinými? Tohle se čas od času stane každému rodiči. Pokud je to ovšem příliš často, může to znatelně snížit sebevědomí vašeho dítěte. Po nějaké době se jistě objeví komplex méněcennosti. To povede k dospělému životu, ve kterém se bude dítě neustále srovnávat s ostatními a bude mít pocit, že není dost dobré pro nikoho ve svém okolí. Bohužel to může vést k velmi ubohému a osamělému životu, protože bude mít pocit, že není dobré pro žádného partnera.

Potlačování emocí

Pokud rodič neprojevuje dostatek citlivost, skrývá své emoce nebo projevuje jen negativní pocity, dítě často napodobuje jeho chování ve svých vztazích. Budete-li dítěti neustále říkat, že má přestat plakat nebo si nestěžovat, nikdy se nenaučí správně projevovat své emoce. V dospělosti může být velmi uzavřený a potlačovat je, což může vést k mnoha problémům, které ho budou pronásledovat po celý život.

Potíže s důvěrou

Naučit dítě, že se nemá bavit s cizími lidmi je důležité, když je malé. Pokud mu ale budete celý život říkat, že nesmí nikomu věřit, pravděpodobně vás poslechne a bude to mít velmi negativní vliv na jeho život. Problémy s důvěrou mohou hodně ovlivnit jejich osobní život a vztahy, protože nebudou schopni nikomu důvěřovat a otevřít se před jinými lidmi. Většině psychických problémů v dospělosti lze předejít správnou výchovou plné lásky, otevřenosti, upřímnosti a podpory. Myslete na to vždy, když jednáte se svými dětmi, protože jste to vy, kdo ovlivní celý jejich život.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: CNN.com