Rakovina děložního čípku může zaútočit i v mladém věku. Nepodceňte tyto rané příznaky

Stejně jako u několika jiných tipů rakoviny, i rakovina děložního čípku se zprvu nijak neprojevuje. První příznaky se začínají objevovat, až když se rakovina rozroste do okolní tkáně. Bohužel je v tomto okamžiku mnohem nebezpečnější. To je důvod, proč by ženy neměly zanedbávat pravidelnou prohlídku u svého gynekologa, který při této příležitosti provádí tzv. Pap stěry. Díky nim můžete předejít mnohým potížím.

Preventivní prohlídky u lékaře

Na každé preventivní prohlídce gynekolog pořídí cytologický stěr, známý také pod označením Pap. Právě ten dokáže lokalizovat abnormální buňky v děložním čípku. Rakovina tak může být léčena včas, aniž by došlo ke ztrátě na životě. Kromě rakoviny děložního čípku dokáže Pap stěr lokalizovat taktéž rakovinu vaječníků a další rakoviny v reprodukčním systému ženy. Následující příznaky byste přesto měla vždy konzultovat se svým lékařem.

Nepravidelné krvácení

Nepravidelný menstruační cyklus má bohužel velký počet žen. Pokud se ale krvácení objevuje častěji, než v době, kdy měla nastat menstruace (typicky po sexu, po vyšetření lékařem, ale také samovolně), je to varovné znamení. Někdy může jít jen o mírný výtok s krví (tzv. špinění), jindy zase jako příliš silná a nebo příliš dlouhá menstruace. Právě nepravidelné krvácení je jedním z nejčastějších příznaků rakoviny děložního čípku. Také krvácející ženy po menopauze by měly situaci konzultovat se svým lékařem.

Neobvyklý vaginální výtok

Ve většině případů je vaginální výtok neškodný a obvykle zmizí sám od sebe. Někdy může ale jít o velice neobvyklý vtok, který může znamenat potíže. Je důležité vědět, že abnormální výtok je z velké většiny zapříčiněn méně závažnými důvody, než je rakovina děložního čípku, nicméně i tak ho řadíme mezi jednu z příčin této velmi vážné nemoci. Neobvyklý výtok je způsoben tím, že zatímco buňky odumírají, dochází k dalšímu infikování zdravých tkání. Mezi abnormální výtok patří tyto typy: bledý, vodnatý, hnědý, růžový, krvavý nebo odporně páchnoucí.

Bolest v podbřišku

Může jít o bolest při pohlavním styku nebo i kdykoli jindy. Rakovina děložního čípku se totiž může šířit v pánvi, což způsobuje bolesti. Zdaleka se ale nejedná o jedinou příčinu bolesti v podbřišku, může jít o nedostatek správného protažení nebo ovariální cysty. Někdy je to bolest, kterou spousta žen pociťuje v době ovulace. Obvykle netrvá dlouho a není důvodem k poplachu.

Příznaky pokročilé rakoviny děložního čípku

Pro rakovinu děložního čípku, která již měla čas se více rozběhnout, jsou typické tyto příznaky:

  • Bolest dolní části zad
  • Obtíže při vyprazdňování
  • Otok v jedné nebo obou nohách
  • Únava
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
  • Náhlá ztráta chuti k jídlu

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org