Rakovina vaječníků: Rané příznaky, kterým není věnována potřebná pozornost. Sledujte výstražné signály svého těla

Rakovina vaječníků je jednou z nejsmrtelnějších forem rakoviny a jedním z hlavních důvodů je pozdní detekce onemocnění, často až ve 3. nebo 4. stadiu. I když se rakovina rozvine a způsobí přesun orgánů do břišní oblasti, vzhledem k prostoru, který je v břiše a pánvi k dispozici, nejsou symptomy zaznamenány nebo jim není věnována potřebná pozornost. Asi polovina rakoviny vaječníků se vyskytuje u žen starších 63 let a mezi mladšími ženami jsou nejvíce ohroženy ty s mutacemi genu BRCA, které zvyšují riziko rakoviny vaječníků a prsu. Až 94 % žen s rakovinou vaječníků přežije, pokud je nemoc zachycena včas.

Krvácení

Krvácení mimo dobu menstruace je častým příznakem u žen s maligními nádory vaječníků. Nádory produkují estrogen, který způsobuje krvácení podobné periodě, a to i po menopauze.

Nadýmání

Průzkum provedený ve Velké Británii za účasti 1 142 žen ukázal, že pouze 34 % z nich by navštívilo svého lékaře, pokud by trpěly přetrvávajícím nadýmáním, jedním z nejcharakterističtějších příznaků rakoviny vaječníků. Předchozí výzkum ukázal, že pouze jedna z pěti žen (20 %) ví, že nadýmání je příznakem onemocnění.

Křeče

Jak nádor roste v pánevní oblasti, je pravděpodobné, že způsobí bolesti v podbřišku, podobné těm, které způsobují menstruační křeče.

Pocit sytosti

Mnoho žen zjistí, že se cítí syté, když sní polovinu nebo méně toho, co snědly dříve.

Bolest zad

Hromadění tekutiny v pánvi nebo šíření rakoviny do břicha nebo pánve dráždí tkáň v dolní části zad, což mnoha ženám způsobuje takové bolesti, že nemohou sedět, stát ani spát.

Dušnost

Pokročilá rakovina vaječníků může způsobit problémy s dýcháním. Růst nádoru vyvíjí tlak na plíce a snižuje schopnost postižené nadechovat se a vydechovat.

Špatné trávení

Mnoho žen pociťuje pálení žáhy, které může trvat měsíce. Obvykle jej doprovází pocit nepohodlí v břiše a žaludku, nadýmání a zácpa.

Naléhavé močení

Ženy mají potřebu častěji močit a jen stěží toto nutkání zvládají. Pocit je často spojen s bolestí nebo pálením při močení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hopecancertexas.com, Health.com