Rané příznaky revmatoidní artritidy, které lze obstojně zvrátit změnou životosprávy

Revmatoidní artritida je velmi bolestivé autoimunitní onemocnění, které vede k nevratnému poškození kloubních chrupavek a kostí. Hlavními příznaky ve pokročilejších fázích nemoci je bolest a ztuhlost kloubů, dříve, než se však objeví, projevuje se subtilnějšími časnými příznaky, kdy je ještě možné průběh nemoci obstojně zvrátit změnou životosprávy. Prozradíme vám, na které symptomy si dát pozor a co v případě jejich výskytu ve svém životě změnit.

Varovné příznaky vznikající revmatoidní artritidy

Obdobně jako u jiných druhů nemocí, i revmatoidní artritida se zpočátku projevuje až děsivě nenápadně a mnoho jejích příznaků lze vcelku úspěšně ignorovat a odsoudit je do říše dočasných a banálních problémů, kterých mají všichni nad hlavu a se kterými se k doktorovi rozhodně neběží. Ve skutečnosti by se ale mělo. Nebo je vhodné alespoň přehodnotit svůj jídelníček tak, abychom tedy ty příznaky ignorovat mohli, protože děláme všechno proto, aby opravdu nedůležitými zůstaly. A které to tedy jsou?

Únava

Únava je společným rysem mnoha vznikajících tělesných neduhů. Jestliže se tedy cítíte unavení, i když v noci pravidelně a vcelku obstojně spíte a přes den zrovna nepracujete v dolech nebo na výkopových pracích ani nejste vrcholový sportovec, měli byste se nad ní pozastavit a zamyslet.

Kdy je třeba se mít na pozoru? Jestliže máte pro únavu potíže s běžnými situacemi, jako jsou:

  • Běžné každodenní činnosti jako jsou domácí práce nebo prostá chůze
  • Sexuální aktivity
  • Produktivita při práci

V tu chvíli byste měli zpozornět. Únava je způsobena reakcí imunitního systému na infekci, jejíž likvidace stojí tělo značnou část energetických zásob, kterých se pak nedostává jinde.

Zvýšená teplota

Zánětlivá ložiska v těle, potažmo souboj těla s nimi, způsobují vedle únavy i zvýšenou teplotu či mírnou horečku. Pokud nejste nachlazení nebo netrpíte jinými neduhy, o nichž byste věděli, pak byste se při náhle se vyskytnuvší zvýšené teplotě měli mít na pozoru.

Náhlé hubnutí

Mnoha jedincům sice pokles tělesné hmotnosti udělá radost, nicméně jestliže jste se o to zrovna aktivně nesnažili, může to být varovný příznak vznikajícího onemocnění, jako je revmatoidní artritida, ale i mnoha dalších i závažnějších. Zejména pokud hubnutí následuje v závěsu s únavou a zvýšenou teplotou, je jasné, že na jídlo nemá člověk ani pomyšlení. A proto hubne.

Tuhnutí kloubů

Tady už je o něco jasnější, co se nám tím tělo snaží říci. Ztuhlost se ale může objevit třeba i jen v jednom či dvou malých kloubech, obvykle v prstech na ruce či noze. Může trvat několik dní a poté odeznít.

Mimoto se může objevit i celkový pocit ztuhlosti v těle. Ten se obvykle vyskytuje po delší době fyzické neaktivity, obvykle ráno po probuzení či po dlouhém dni stráveném sezením v kanceláři nebo třeba u televize.

Citlivost kloubů

Zvýšená citlivost kloubů se může vyskytnout na rukou i na nohou a je to typický časný příznak revmatoidní artritidy. Kloub může být uprostřed či na spodní části prstů citlivější na stisk nebo při pohybu. Při výskytu v kloubech nohou může být tato citlivost příčinou obtížné a bolestivé chůze, což často ústí v chůzi po patách a zvedání prstů při chůzi.

Bolest kloubů

Bolest je pozdější fáze zvýšené citlivosti kloubů a je způsobena zesilujícím se zánětem vnitřní chrupavčité výstelky a také zvýšenou produkcí kloubního maziva, takzvané artritické tekutiny. Oba tyto faktory zvyšují tlak na kloubní pouzdro, což dráždí nervová zakončení a způsobuje bolest.

Otoky kloubů

V důsledku výše zmíněného dráždění kloubního pouzdra dochází k otokům. V časné fázi jsou otoky mírné, v pozdější jsou pak jasně viditelné až nadměrné.

Zarudnutí a teplo

Načervenalý nádech kůže v okolí kloubů je způsoben rozšířením krevních cév v oblasti zánětu, což umožňuje lepší proudění krve. I to je typickou známkou revmatoidní artritidy.

Zvýšená teplota kůže kolem kloubů je způsobena zánětem a často nastává dříve, než si všimnete zarudnutí nebo otoku.

Necitlivost a brnění

Necitlivost a bodavé brnění v rukou a nohou může být časnou známkou artritidy. Zánět v kloubech, jak už jsme si řekli, způsobuje tlak na nervová zakončení, což vede ke ztrátě citlivosti v postiženém místě.

Snížený rozsah pohybu

V počátečních stádiích může revmatoidní artritida způsobit stažení vazů a šlach, které zapříčiní samovolné ohnutí zápěstí nahoru či dolů, přičemž je velmi obtížné s ním pohybovat nebo jej alespoň narovnat.

Styl stravování může zmírnit i zhoršit příznaky

Vztah mezi stravou a vznikem a průběhem revmatoidní artritidy vědci zkoumají už od roku 1930. Ačkoliv dosud neexistuje cílená léčba této nemoci, zdá se, že některé druhy potravin a doplňků stravy mohou znatelně přispět k úlevě od příznaků. Platí to ale také naopak. Nevhodná strava může vaše obtíže ještě zhoršit a urychlit průběh nemoci.

Pacienti s revmatoidní artritidou by měli dodržovat zdravou a vyváženou stravu a udržovat si normální tělesnou hmotnost, aby klouby dále nadměrně nezatěžovali. Zároveň by se neměli zříci pravidelné fyzické aktivity, která jim jednak pomůže udržet váhu ve zdravých mezích a jednak pomůže udržet hybnost kloubů co nejdéle.

Vyvarovat by se měli spotřebě potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, potravin s vysokým obsahem cholesterolu, cukrů a konzervačních látek. To znamená, že veškeré zpracované potraviny by měly být při revmatoidní artritidě tabu. Také pití alkoholu by se mělo omezit na minimum.

Zařadit do jídelníčku byste naopak měli:

  • Mononenasycené a polynenasycené omega-3 mastné kyseliny (olivový olej, mandle, mořské plody atd.)
  • Antioxidanty (vitamin C a E, karoten, lykopen a flavonoidy v ovoci a zelenině)
  • Potraviny bohaté na kyselinu listovou, vitaminy B6, B12, C, D, E, vápník, hořčík, zinek a selen

Obrázky: Freepik, Zdroj: Truelife.gr