Revmatoidní artritida je bolestivá a nebezpečná nemoc. Na její přítomnost vás tělo upozorní jasnými signály

Revmatoidní artritida je velice nepříjemné onemocnění kloubů, které může vést až k jejich deformaci a destrukci, tedy k revmatu. Toto onemocnění se častěji vyskytuje u žen a pokud jde o rizikové faktory, které přispívají k jeho rozvoji, patří mezi ně zejména:

  • Nevhodná fyzická aktivita dlouhodobě namáhající klouby
  • Předchozí zranění
  • Nadváha a obezita

Pokud se u vás artritida objeví, je důležité ji co nejdříve diagnostikovat, aby se mohlo začít s účinnou léčbou. Je proto klíčové znát její příznaky. Pokud se u vás objeví, je samozřejmě nejlepší co nejdříve váš stav konzultovat s lékařem.

Poruchy citlivosti

Artritida sebou nese poruchy citlivosti postižené oblasti, například kolenou, loktů nebo kotníků, na změny teploty. Častější bývá zvýšená citlivost, takže tělo vnímá ochlazení nebo oteplení s dvojnásobnou intenzitou, ale objevují se i případy, kdy naopak dochází ke snížení a téměř ztrátě citlivosti v dané oblasti.

Ztuhlost a otoky

Pro artritidu je také typická ztuhlost v kloubech, zejména po delším klidovém stavu, například spánku. Pohyblivost je omezená a ztuhlost je často provázena také nepříjemnými otoky postižených míst.

Bolest

Typickým průvodním jevem kloubního onemocnění je také bolest, a to nejen při pohybu, ale často také i v klidovém stavu. S rozvojem artritidy dochází obvykle také ke zvyšování bolesti a její více či méně konstantní přítomnosti.

Zarudnutí

Na postižených místech nebo v jejich přímém okolí se často objevuje zarudnutí, které souvisí se zhoršeným průtokem krve.

Zvýšená únava

Únava je způsobena kombinací výše uvedených příznaků, protože nepříjemné bolestivé stavy obvykle nemocnému zabraňují v tom, aby se dobře vyspal a nabral potřebné síly. V důsledku toho klesá také celková výkonnost daného člověka a tento stav se podepisuje také na jeho náladě.

Ztráta chuti k jídlu

K celkové slabosti přispívá také častá ztráta chuti k jídlu, protože i jídlo vyžaduje určitou energii, kterou pacient již nemá. Potřebné důležité látky je možno získat například konzumací ořechů, rýže, avokáda a obilovin.

Obrázky: Freepik