Nadváha a obezita stojí za mnohými kardiovaskulárními onemocněními, podle vědců také ve zvýšené míře přispívají k rozvoji několika druhů rakoviny. S každou další jednotkou BMI pak stoupá riziko onemocnění o 6-13 procent. Nejnovější výzkum se zaměřil na rakovinu trávicího traktu, především jícnu, žaludku, slinivky nebo jater, ale také ostatních druhů maligních nádorů. Podle vědců může ale úbytek hmotnosti rozvoji těchto onemocnění zabránit a lidé by proto měli dbát na snížení své hmotnosti a redukci tělesného tuku.
Riziko stoupá s každým kilem navíc
Podle vědců, kteří do své studie zahrnuli údaje o 367 561 lidech z biomedicínské databáze Biobank, se riziko zvyšuje s každou naměřenou jednotkou BMI o 6-13 procent. Konkrétně se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje u rakoviny:
- Žaludku a jater o 13 procent
- Jícnu o 10 procent
- Slinivky o 6 procent
- Dělohy o 10 procent
- Plic o 8 procent
- Vaječníků a děložního čípku o 4 procenta
- Prsu o 1 procento a prostaty o 3 procenta
U prvních čtyř druhů rakoviny je obezita hlavním rizikovým faktorem, podle výzkumníků ale může úbytek váhy rozvoji všech rakovinných onemocnění zabránit. Spoluautorka studie doktorka Amy Mason z Cambridgeské univerzity je přesvědčená, že „je nutné neustále informovat veřejnost o důležitosti tělesné hmotnosti i v souvislosti s rakovinou“.
Co je BMI a jeho výpočet
Nadváha zvyšuje riziko vysokého krevní tlaku, srdečních chorob, souvisí s cukrovkou a podle vědců právě také s rozvojem rakovinného bujení. A jak spočítat index tělesné hmotnosti, podle kterého se snadno pozná, zda je vaše váha v pořádku? Index tělesné hmotnosti, takzvané BMI (z anglického Body Mass Index), se počítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou výšky v metrech. Index platí pro dospělé a číselná hodnota:
- Do 18,5 značí podváhu
- Mezi 18,5 a 24,9 vyjadřuje optimální váhu s nejnižším rizikem rozvoje závažných onemocnění
- Mezi 25 a 29,9 znamená nadváhu
- Nad 30 poukazuje na obezitu a morbidní obezitu
Břišní tuk zvyšuje riziko onemocnění rakovinou
Podle doktora Stephena Burgesse, dalšího spoluautora studie z Cambridgeské univerzity, „zvýšené riziko rakoviny souvisí s nadváhou, tento faktor lze navíc do jisté míry ovlivnit stravou a sníženou konzumací zpracovaných výrobků s obsahem karcinogenních látek.“ Vědci nadto poukazují na to, že větší množství břišního tuku ovlivňuje chod trávicího traktu a zvyšuje riziko zánětů v dutině břišní.
Freepik
Nadváha je riziko především pro trávicí ústrojí
V souvislosti se studií jsou vědci přesvědčeni, že „tuk je hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny trávicího ústrojí“, což potvrzuje i vedoucí studie, doktor Mathew Vithayathil, gastroenterolog z Imperial College v Londýně. V rámci výzkumu se zaměřili lékaři na 20 různých typů rakoviny, přičemž tuk byl rizikovým faktorem především pro vznik nádorů trávicího traktu. Tým také porovnával obsah tělesného tuku s celkovou hmotností daného jedince, přičemž právě množství tuku byl oním klíčovým faktorem.
Nejen tuk, ale také výška
Dalším rizikovým faktorem, který má vliv na rozvoj rakovinného bujení, je celková výška daného jedince. Vědci se domnívají, že výška souvisí s množstvím buněk, které jsou vystaveny mutacím, přičemž hrají roli také geny, které jsou dané po celý život. BMI má však konzistentní roli ve zvýšeném riziku onemocnění především rakovinou trávicího traktu, zatímco výška má vliv u všech typů rakoviny stejně. Pacienti s BMI nad 25 by měli být upozorněni při pravidelných prohlídkách na riziko vzniku rakoviny trávicího traktu a vedeni ke zdravému životnímu stylu, který by měl mířit ke snížení celkové tělesné hmotnosti a snížení obsahu tělesného tuku.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mrc-bsu.cam.ac.uk, Studyfinds.org