Gravesovu nemoc je v raných fázích velmi těžké odhalit. Včasnou diagnózu uspíšíte znalostí základních příznaků

Dnes se podíváme na nemoc, o které jste možná nikdy neslyšeli. Jedná se přitom o velmi běžnou formu hypertyreózy, která může potkat každého z nás. Jedná se o nejčastější poruchu štítné žlázy. Asi 70 procent případů tohoto onemocní je způsobeno nadměrnou funkcí štítné žlázy. Podívejme se na příznaky i možnosti léčby.

Co to je a jaké má příznaky?

Gravesova nemoc je autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které je spojeno s vysokou produkcí hormonů štítné žlázy v lidském těle. Jedná se o nejčastější projev poruchy štítné žlázy a častěji postihuje ženy než muže. Jedná se o poměrně vážné onemocnění, protože správná funkce štítné žlázy je v lidském těle velmi důležitá a nesmíte potíže se štítnou žlázou ignorovat.

V raných fázích je velmi těžké odhalit příznaky

Může je způsobovat mnoho různých stavů. Mohou zahrnovat tachykardii, vysoký krevní tlak, podrážděnost, svalovou slabost a únavu. Objevit se může také chvění rukou, poruchy spánku a zvýšenou žízeň nebo hlad. Zároveň můžete bezdůvodně hubnout. Charakteristické je také onemocnění očí a potíže se zrakem. V případě, že si všimnete jakýchkoli změn na očích, kontaktujte svého lékaře.

Jak vás lékař diagnostikuje?

Pokud budete mít vy nebo lékař podezření na poruchu štítné žlázy, objedná vás na vyšetření krve a ultrazvuk. Současně vám udělá vyšetření pohmatem uzlin, jestli nejsou zvětšené. Krevní testy odhalí onemocnění s velmi nízkými hladinami hormonu TSH, který stimuluje štítnou žlázu. Na ultrazvuku je štítná žláza oteklá, zvětšená a s lézemi, které způsobily aktivované protilátky v těle.

Jaká je léčba?

Budou-li výsledky testů krve a ultrazvuk pozitivní, lékař vám navrhne léčbu antityroidními léky, které snižují produkci hormonů štítné žlázy a pomalu ji vrací na normální hodnoty. Tato léčba bohužel nespraví problémy se zrakem, které potřebují jiný druh léčby a čas na zotavení. Za tímto účelem lékař obvykle zvolí léčbu kortizonem nebo imunosupresivy a ozařováním. Kromě toho vám lékař zajisté navrhne také změnu ve stravě, dostatečný spánek a snížení stresu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatronet.gr