Naučte se rozpoznat varovné signály vašeho těla. Kardiovaskulární onemocnění, které lze poznat podle očí

Poškození drobných cév v očích? Tento stav může odkazovat na vážné kardiovaskulární onemocnění, především mozkovou mrtvici, bývá doprovázen náhlými změnami nebo rozmazaným viděním nebo výskytem tmavých skvrn v očích. I další potíže se zrakem mohou odkazovat na rané příznaky srdečních onemocnění, podle vědců především nažloutlé skvrny kolem očí nebo rozšiřování zorniček souvisí s činností srdce, tím spíše, když se podle jeho tlukotu rozšiřují nebo stahují. Jak dále rozeznat příznaky kardiovaskulárního onemocnění?

Aortální reflux

Stav, kdy aortální chlopeň srdce se nedovírá správně a krev částečně proniká zpět do ní namísto do zbytku těla, se nazývá aortální reflux. Nejčastěji na tento jev upozorňuje velká únava doprovázená dušností. Podle lékařů aortální reflux může v závažnějších případech být pozorován také v očích ve chvílích, kdy zorničky napodobují tlukot srdce a rozšiřují se a stahují v synchronním rytmu. Lékař, který poprvé tento stav zdokumentoval, se jmenoval Michele Landolfi a podle něj se také tento jev od roku 1909 nazývá jako „Landolfiho znamení“, kdy vysoká srdeční frekvence při aortálním refluxu se odráží v pulzujících zorničkách.

Zdravé srdce se pozná podle sítnice

Sítnici symbolizuje síť drobných krevních cév, kterými je zásobena krví.  Tyto cévy mohou být poškozeny jako ve zbytku těla vlivem cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Především při cukrovce dochází k oslabení cévních stěn, přičemž dochází k prosakování tekutiny do okolní tkáně oka, čemuž se říká diabetická retinopatie. Při dalším poškození vede ke špatnému vidění, i z toho důvodu je nutné pravidelně měřit krevní tlak, aby nedošlo ke zúžení nebo ruptuře očích tepen a následnému krvácení.

Potíže se zrakem – vyšší riziko mrtvice

Mnoho pacientů si neuvědomuje, že vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikem i pro oči. Může dojít k zablokování tepny v sítnici, takzvané okluzi retinální tepny nebo přímo krevní sraženině, oba stavy pak mohou vést k oční mrtvici. V takovém případě je nutné pravidelně podstupovat ultrazvukové vyšetření pro kontrolu tepen a případných krevních sraženin. Jemné změny na sítnici mohou být předzvěstí srdečních potíží v budoucnosti. Dokonce lze dnes pomocí algoritmu předpovědět vznik srdečního infarktu nebo mrtvice podle stavu sítnice a vědci pracují na zdokonalení zobrazovacích metod tak, aby mohly být testy používané v rámci široké veřejnosti co nejdříve.

Žluté skvrnky kolem očí (xantelazmy)

Na očních víčkách nebo v oblasti kolem očí se mohou také vyskytovat bílé nebo žluté skvrnky, které jsou na dotek měkké a jsou naplněné tukem. Nazývají se xantelazmy a nemají vliv na zrak a vidění, ale jsou známkou, že tělo vykazuje vysokou hladinu cholesterolu, lipidů nebo triglyceridů. Jejich výskyt je častější u žen, které mají zvýšenou hladinu cholesterolu.

Vlivem genetické hypercholesterolémie

Xantelazmy se objevují u lidí, kteří mají hladinu špatného cholesterolu až jednou tak vysokou, než je běžná hranice, jedná se většinou o genetickou poruchu, která se nazývá familiární hypercholesterolémie. Odstranit xantelazmy lze za pomoci laserové operace. Po vyšetření na cholesterol však mohou být předepsány také léky na snížení cholesterolu, statiny, které mohou xantelazmy zmenšit.

Zdravým životním stylem proti vysoké hladině lipidů

Co dělat při zvýšené hladině tuků nebo cholesterolu v krvi? Především změnit životní styl a upravit jídelníček. Doporučuje se zvýšit konzumaci:

  • Ovoce a zeleniny (na 500 gramů denně)
  • Tučných ryb (alespoň 2krát týdně)
  • Celozrnných výrobků
  • Luštěnin

Dále je nutné snížit konzumaci:

  • Tuků živočišného původu (tučného vepřového masa, hovězího masa, sádla, tučných mléčných výrobků, uzenin)
  • Sladkých a kofeinových nápojů
  • Alkoholu

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu