Šance pro návrat do normálu v podobě covidového pasu. Zásadní otázky a odpovědi

V souvislosti s přicházející letní sezónou se čím dál častěji hovoří o covidových pasech. Vakcína proti covid-19 se stává propustkou na výlet za hranice, protože většina turistických destinací vznik covidových pasů podporuje. Obdobně kladná je odezva u cestovních kanceláří, lékařů, ale také vlád, které řeší obavy i dilemata spojená s jejich zavedením. Problematické se jeví uznávání různých druhů vakcín, ale na místě je také otázka svobody a etiky. Co se o covidových pasech již ví a budou propustkou do světa, který jsme znali před pandemií?

Co je covidový pas?

Covidový pas by měl být jasný, přehledný a dostupný pro všechny s dokončeným očkováním schválenými vakcínami proti COVID-19. Měl by být propustkou do světa zábavy i za hranice, protože jej akceptuje většina států světa. V některých státech, jako jsou Seychely nebo Kypr, již fungují místo negativního testu nebo povinné karantény. Tento koncept by měl fungovat i v ostatních zemích, včetně České republiky. Neznamená to však, že jeho vznik a schvalování je bez potíží.

Koncept očkovacích pasů není nový

Budou takové pasy fungovat? Zatímco laici diskutují o očkovacích pasech jako o novince, podle doktorky Kunjany Mavundy, pneumoložky se specializací na cestovní medicínu, není důvod, aby nefungovaly, protože koncept očkovacích pasů je dávno známý. „Cestovatelé do exotických zemí se jistě setkali s požadavky na prokázání očkování proti žluté zimnici. Právě toto očkování je vstupenkou do některých zemí, protože vakcína je spolehlivá a poskytuje dlouhodobou imunitu. Navíc certifikáty o očkování nebo osvědčení vydávají proškolené a celosvětově uznávané autority. Představuji si, že obdobně by měly fungovat očkovací pasy proti onemocnění COVID-19,“ dodává doktorka Mavunda.

Cestování bez negativních testů

Myšlenkou covidových pasů je cestování bez překážek, bez nutnosti negativních antigenních nebo PCR testů. Použijete ho při nástupu do letadla nebo vstupu na území cizího státu. V současné době si každý stát, potažmo každá letecká společnost, určuje svá pravidla pro vstup do země nebo na palubu letadla včetně požadavku na negativní test, potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 v poslední 90-180 dnech nebo právě očkování. Veškeré tyto informace lze zanést do covidového pasu. Většina zemí plánuje jeho elektronickou verzi.

Je nutný covidový pas, abyste mohli za hranice? 

Jednoduše není, cestovat lze podle semaforu ministerstva zahraničních věcí do zemí, které si určují podmínky samy. Většinou platí, že je nutné doložit negativní antigenní nebo PCR test na přítomnost koronaviru, potvrzení o prodělání nákazy v posledních třech nebo šesti měsících, případně se prokázat certifikátem o dokončeném očkování a odstupu od poslední dávky 14 dní. U jednofázové vakcíny postačuje jedna očkovací dávka, u dvoufázové dvě podané vakcíny.

Kdo vydává covidový pas?

Vhodnější by bylo se zeptat, kdo nevydává. Covidový pas není univerzální, vydávají jej státy, různé organizace nebo technologické společnosti. Aplikace vyvíjejí vývojáři po celém světě, v některých zemích již fungují, někde jejich zavedení teprve plánují nebo ke spuštění dojde v nejbližších dnech před letní sezónou.

Letecké společnosti již uznávají digitální pasy

Většina leteckých společností již digitální covidové pasy uznává, mimo jiné také Etihad Airways nebo Emirates, následují je další jako Delta nebo Alitalia. Další letecké společnosti se přidávají k uznávání takzvaného CommonPass.

Jak se dívají na covidové pasy lékaři?

Na rozdíl od odborníků na cestovní ruch se lékaři nedívají na proveditelnost pasů jako takových, ale na jejich efektivitu. Týká se to především testů, které jsou používané pro prokázání nebo vyloučení nákazy COVID-19. Podle doktorky Mavundy antigenní testy nejsou dostatečně citlivé pro prokázání nákazy, naopak PCR testy mohou prokázat pozitivitu těsně po prodělané nákaze. Z tohoto důvodu zanášení zmíněných informací do covidového pasu „není moudrým nebo prospěšným nápadem“. Navíc je problematické odebírání vzorků i rychlost jejich vyhodnocení. Zanášení informací o očkování je naproti tomu o poznání snazší, ale není zřejmé, zda očkovaný jedinec nemůže být pro své okolí infekční.

Nerovnoměrný přístup k vakcínám

Další hledisko, které by mělo být bráno v potaz při zavádění covidových pasů, je nedostatečná a nerovnoměrná distribuce očkovacích látek. Neexistuje rovnoměrný přístup k vakcínám napříč populacemi, věkovými skupinami nebo zeměmi. Navíc ani v rozvinutém světě nedůvěřuje zdravotnímu systému část obyvatel, kteří trpí institucionálním rasismem nebo mají špatné zkušenosti se zdravotnickým systémem a nechtějí se nechat očkovat. Tomu odpovídá také výzkum společnosti NordVPN, kde takřka 70 % respondentů odpovědělo, že nebudou moci cestovat z důvodu nenaočkování správnou vakcínou. Ruku v ruce s tímto problémem roste obchod s podvodnými certifikáty, což je další hledisko covidových pasů, které je nutné vzít v potaz.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com