Mnoho z nás se často potýká se zadržováním vody, cítí se nafoukle, špatně a nepohodlně. V takovém případě jistě začnete přemýšlet nad tím, co se s vaším tělem děje, proč zadržujete vodu a jak se toho můžete zbavit. K tomuto jevu dochází, když se v těle hromadí voda a tělo není schopné ji samo vyloučit. To způsobuje, že vypadáte a cítíte se otekle. Existuje řada důvodů, které tento zdravotní problém mohou způsobit. Jakmile přijdete na zdroj problému, můžete se tohoto problému také zbavit. Pokud s tím máte dlouhodobé problémy, řekněte to svému lékaři.
Léky
Některé léky na předpis mají zadržování vody jako vedlejší účinek. Vždy to zjistíte po přečtení příbalového letáku, takže pokud s tím máte problém a berete nějaké léky na předpis, podívejte se v první řadě do krabičky. Pokud užíváte antidepresiva, betablokátory nebo léky na krevní tlak, můžete zaznamenat tyto vedlejší účinky. Tento účinek ovšem mohou mít ale také běžně dostupné léky proti bolesti (aspirin, ibuprofen).
Vysoký příjem sodíku
Následující důvod jistě dobře znáte. Tělo sice potřebuje sodík, ale strava s vysokým obsahem sodíku může vést k zadržování vody, nadýmání a přibírání na váze. Pokud si chcete i přesto užít pokrmy plné chuti, vsaďte na menší množství soli a větší množství bylinek a koření. K dochucení můžete použít česnek, kmín, oregano, šalvěj nebo pepř. Uvidíte, že jídlo bude vynikající, a přitom snížíte příjem sodíku, což vašemu tělu hodně pomůže. Sůl je důležitá pro správné fungování těla, ale zároveň to nesmíte přehánět, jinak to bude mít velmi negativní vliv na vaše zdraví.
Srdeční problémy
Srdeční onemocnění může způsobit zadržování tekutin v těle. Nejčastěji se objevuje na nohách, kotnících, chodidlech a břiše. Z tohoto důvodu byste měli znát příznaky srdečního onemocnění a chodit na preventivní prohlídky k lékaři, který může mnoho zdravotních problémů odhalit, včetně potíží se srdcem.
Shutterstock
Hormony
Ženy během menopauzy často pociťují nadýmání a zadržování vody. Pokud je hladina estrogenu u ženy příliš vysoká nebo hladina progesteronu příliš nízká, může to způsobit mnoho zdravotních problémů, včetně zadržování tekutin. Stejné problémy se ovšem mohou dostavit i kolem menstruačního cyklu. Poraďte se se svým gynekologem a vyzkoušejte potraviny, které mohou vyrovnat hladiny hormonů v těle.
Neaktivní životní styl
Každodenní život velkého množství lidí zahrnuje dlouhé hodiny sezení nebo stání. V důsledku tohoto životního stylu bez pohybu a sportu se můžete setkat s mnoha zdravotními potížemi. Všimnout si můžete například oteklých nohou nebo kotníků. Dávejte si pozor na to, abyste se pravidelně hýbali. Krev musí přirozeně kolovat v těle během celého dne. Přitom stačí jen vyměnit výtah za schody a přidat ke svému dni pravidelné procházky nebo 15-30 minut cvičení denně.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com