Sledujte stav a vzhled vašich nehtů. Můžete tak detekovat vážné zdravotní problémy

Pěstěné nehty vypovídají o tom, že dotyčný jedinec o sebe skutečně dbá. Zdravý vzhled je pak neméně důležitý. Vypovídá o tom, že nejste nijak dotčeni jakoukoliv chorobou. Jaké netypické projevy tedy mohou nasvědčovat na vážnější problém?

Jaké projevy můžete sledovat na svých nehtech?

Pokud zaznamenáte na svých nehtech tyto příznaky, zbystřete:

  • Hnědý a svislý pruh na nehtu: může předznamenávat vznik melanomu. Nenechte se tedy mýlit tím, že projevy mohou být zjevné pouze na kůži. Asi u jednoho procenta bělochů se melanom projevuje právě tímto způsobem. U Afroameričanů je to pak až z dvaceti procent.
  • Křehké nehty: k tomuto problému může dle lékařů dojít z dvou hlavních důvodů. Za prvé mohou být příčinou chemikálie (například po úklidu bez rukavic, po použití acetonového odlakovače a podobně) a za druhé nedostatečná výživa. Křehké nehty tak mívají hlavně ti lidé, kteří se léčí s poruchami příjmu potravy (bulimie, anorexie). Jinak se může jednat i o chudokrevnost či onemocnění štítné žlázy.
  • Svislé rýhy na nehtech: dle lékařů se jedná především o běžný jev během stárnutí. Tudíž není nutné se znepokojovat. Zbystřit byste ovšem měli v případě, že se na nehtech objeví vodorovné rýhy. Spustit tento příznak může například vážné onemocnění, dlouhodobý stres, stav po těžkém traumatu, stavy po chirurgických zákrocích či chemoterapiích. V tomto případě je vhodné nechat se vyšetřit odborníkem, který by měl objevit příčinu.
  • Bílé skvrnky na nehtech: mnoho lidí si myslí, že jsou tyto skvrny způsobené nedostatkem vitamínů. Ovšem pravda je někde jinde. Jedná se totiž o tzv. bodovou leukonychii, což je stav, ke kterému dochází povrchovým poraněním nehtu. S růstem nehtů tyto projevy zpravidla odezní (cca do 3 až 6 měsíců).
  • Žluté zabarvení nehtů: může souviset s plicní chorobou. K tomu se také velmi často přidává další příznak, a to nadměrně zakřivené nehty.

Další příznaky, které se mohou v souvislosti s nehty vyskytnout

Na nehtu palců ruky se také může vyskytnout série vodorovných prohlubní. Tento projev vzniká zpravidla kvůli zlozvyku (dotyčný si neustále mne plošku nehtu). občas dojde i k poškození kutikuly, což je spodní část nehtu (přechod mezi nehtem a kůží prstu). Vyskytnout se může v souvislosti s  paronychiuem, což je zánět nehtového lůžka. Jedná se o poměrně bolestivou záležitost, a tak je vhodné navštívit lékaře.

Jak se správně starat o nehty, aby byly zdravé a krásné?

Péče o nehty není žádná věda, ovšem někteří lidé ji podceňují. Zde je několik tipů, jak na to:

  • Stříhejte si a pilujte nehty na rukou a nohou správným způsobem. Na rukou byste měli nehty stříhat a pilovat do obloučku a na nohách rovně. Pilníkem pak nehet „nešmrdlejte“, ale dělejte pohyby vždy stejným směrem.
  • Dopřejte si profesionální péči. Jednou za čas je vhodné navštívit i odbornici na slovo vzatou. Taková manikúra a pedikúra se vám jistě bude zamlouvat. Perfektně si u ní zrelaxujete a budete odcházet jako znovuzrození. Nehtům rozhodně tato péče prospěje.
  • Chraňte své ruce před chemickými látkami. Pokud nehty přijdou do kontaktu s chemikáliemi (např. při úklidu), mohou se snadno poškodit. Noste tedy gumové rukavice, pokud pracujete s agresivními látkami.
  • Neopomeňte důkladné osušení prstů rukou a hlavně nohou po pobytu ve vaně, sprše anebo na koupališti. Můžete tak předejít vzniku nepříjemných plísňových onemocnění. Do společných sprch používejte gumovou obuv.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Today.com