V těžkých situacích je o to složitější, ale také o to nutnější, najít ve svém životě něco, co nám slibuje lepší zítřky. I když se naděje často jeví nemožnou, je nezbytné, abychom ji v našem životě uchovávali. Výzkumy ukazují, že nalezení naděje může mít pozitivní dopad na naše duševní a fyzické zdraví.
Optimismus je spojen s délkou života
Podle studie z roku 2019 vědci zjistili, že optimismus je konkrétně spojen s průměrnou délkou života, který se prodlužuje o 11 – 15%, a s lepší šancí na život ve věku 85 let a více. Lidé, kteří jsou ohledně života optimističtější, ve skutečnosti pravděpodobně budou žít déle.
Mají také snížené riziko vzniku chronických onemocnění, zejména kardiovaskulárních. U optimistických lidí je také větší pravděpodobnost, že se budou věnovat fyzické aktivitě a budou dodržovat zdravou stravu. Stejně tak, že budou méně kouřit. Existují důkazy, že naděje je spojena s nižším rizikem hypertenze a obezity, čímž se snižuje možnost chronických onemocnění a předčasné úmrtnosti.
I když existuje spousta dobrých důvodů k naději, hledání způsobů, jak toho dosáhnout, se zdá být ale obtížné. Následující tipy vám však mohou pomoci využít pozitivní stránku života.
Převezměte kontrolu
Odborníci popisují naději jako “víru v lepší budoucnost, kdy máme moc něco změnit”. To znamená, že do určité míry máme kontrolu nad tím, co se stane. Zatímco během pandemie máme pocit, že toho moc nezmůžeme, něco pod kontrolou ještě máme. A s tím je potřeba pracovat. Vědět, že něco s něčím zmůžeme, má pozitivní dopad na nás i ostatní. Snažte se ovládnout své negativní emoce.
Zaměřte se na dobré zprávy
Když lidé čelí obtížným situacím, často přemýšlejí o tom, jaké podobné výzvy v životě překonali. Jelikož je však pandemie jedinečná, je taková strategie obtížná. Jedním ze způsobů, jak v dnešní době zůstat optimistickým, je zaměřit se na dobré zprávy, jako je vakcína a omezit vystavení negativním zprávám z médií. Není tak úplně špatné pár dní nesledovat televizi nebo nečíst noviny, abychom ochránili své duševní zdraví.
Praxe vděčnosti
Výzkum ukazuje, že pravidelné projevy vděčnosti mohou zvýšit štěstí a povzbudit optimismus, což nám připomíná, že dobré věci se stále dějí i v těch nejtemnějších dobách. Chcete-li být vděční, položte si následující otázky.
- Jaké dobré věci se mi dnes staly?
- Jaká byla moje role v těchto dobrých věcech?
- Co pro mě znamená, že se tyto dobré věci staly?
Negativa považujte za dočasná. Optimističtí lidé mají tendenci věřit, že negativní události jsou dočasné, zatímco pesimisté poukazují na to, že jsou trvalé. Selhání navíc vidí optimisté pouze jako krok, zatímco pesimisté věří, že selhání v jedné oblasti života znamená neúspěch ve všech.
Obrázy: Freepik, Zdroj: Giatros-in.gr