Souvislost mezi nadměrným sezením a zvýšeným rizikem mrtvice. Pro snížení pravděpodobnosti stačí málo

Trávíte většinu dne v sedě? Podle nejnovější studie lidé ve věku do 60 let, kteří tráví takřka celý den v sedě, jsou ohroženi vznikem mrtvice až sedminásobně oproti fyzicky aktivním jedincům, kteří v této poloze tráví polovinu denního času. Přitom stačí málo, podle vědců cvičení pouhých 10 minut denně může pravděpodobnost mrtvice významně snížit.

8 a více hodin denně v sedě

Lidé tráví takřka celý den v sedě, při jízdě autem ráno nebo odpoledne z práce, v kanceláři a pak zase doma u jídelního stolu nebo na gauči při sledování televize. To samozřejmě zanechává na těle stopy, trpí kondice, dochází k ochabnutí svalstva a roste i tělesná hmotnost. A právě na sedavý způsob života se zaměřili vědci v rámci studie zveřejněné v časopise Stroke vydávaném společností American Heart Association. Cílem výzkumu bylo zkoumat důsledky denního sezení v délce 8 a více hodin v souvislosti s možným vznikem mrtvice.

Ohrožení ve středním věku

Vědci zanalyzovali informace ze zdravotní dokumentace celkem 143 000 dospělých žijících v Kanadě, přitom účastníkům bylo 40 a více let. Data se sledovala necelých 10 let, během kterých se zjišťoval denní režim účastníků. Podle vedoucího studie Dr. Raeda Joundiho totiž „sedavý způsob života narušuje hladinu glukózy v těle, poškozuje látkovou přeměnu tuků a současně zhoršuje průtok krve, dochází také k vyššímu výskytu zánětů v těle. Následně tyto procesy mají negativní vliv na cévy a kardiovaskulární systém a riziko srdečního infarktu a mrtvice je pak několikanásobně vyšší.“

Nejčastěji ischemické cévní mozkové příhody

Z celkového počtu účastníků došlo v takřka desetiletém sledovaném období k mrtvici u 2 965 jednotlivců, z toho u 90 % se jednalo o ischemickou cévní mozkovou příhodu. Jak upozorňuje dr. Joundi, „jedná se o nejběžnější typ mrtvice, kdy se sraženinou ucpe tepna, která přivádí krev do mozku, čímž dochází k neprokrvování a neokysličování části mozku a jeho postupné odumírání.“ Dotyčnému v takovém případě musí být poskytnuta rychlá lékařská pomoc, jinak tento stav může skončit pro pacienta smrtí, protože mozkové buňky odumřou.

Nejběžnější příznaky mrtvice

Podle Kerryho Stewarta, profesora medicíny z Lékařské fakulty Univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru v Marylandu, je nutné rozpoznat typické příznaky mrtvice a včas volat záchrannou službu. Mezi nejčastější příznaky patří silná nebo náhlá a intenzivní bolest hlavy, slabost horních nebo dolních končetin, případně obličeje, často bývá ochrnutá pouze jedna strana těla. Mezi další běžné příznaky mrtvice patří:

  • Neostré nebo rozmazané vidění
  • Nesrozumitelná řeč
  • Náhlé potíže se sluchem
  • Závratě a potíže s koordinací
  • Pokles ústního koutku nebo očního víčka

Jak snížit riziko mrtvice

„Dostatek pohybu a méně sezení během dne jsou jedinou možností, jak snížit riziko mrtvice,“ dodává profesor Stewart. Podle vědců stačí více stát namísto sezení a změnit rutinní návyky tak, aby došlo ke zvýšení fyzické aktivity. Může se jednat o ranní procházku do práce namísto využití hromadné dopravy, vystoupení o zastávku dříve, nepoužívání výtahu nebo vyřízení vzkazu osobně namísto použití telefonu v rámci firmy. Pro zlepšení fyzického stavu by se měli dospělí podle American Heart Association věnovat sportu alespoň 150 minut týdně, k tomu by měla dílčí aktivita trvat vždy nepřetržitě alespoň 10 minut.

Změna životního stylu

Podle dr. Joundi by při sportování mělo dojít ke zvýšení srdeční frekvence, může se jednat o rychlou chůzi, aerobní cvičení nebo jízdu na kole. Kromě pohybu jsou důležitou součástí snižování rizika cévní mozkové příhody také zdravý jídelníček, odvykání kouření a pravidelné kontroly u lékaře, které mohou odhalit vysoký krevní tlak nebo cukrovku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Edition.cnn.com