Špatné životní návyky způsobující nadměrné zadržování vody v těle

Pokud ve vašem těle dochází k hromadění a zadržování vody, projevuje se to nejčastěji tím, že jste nepříjemně nafouklí, aniž byste předtím konzumovali větší množství jídla nebo nápojů. Tento stav obvykle provázejí pocity nepohodlí a někdy i nevolnosti. V některých případech dochází také k otokům, zejména ve spodní části těla.

Je důležité vědět, proč k nežádoucímu hromadění a zadržování vody v těle dochází, aby proti tomu bylo možno něco účinně podniknout. Níže jsou uvedeny některé nejčastější příčiny tohoto nepříjemného jevu.

Neaktivní životní styl

Klíčem k tomu, aby u vás v důsledku nedostatečného pohybu nedocházelo k zadržování vody, je správná cirkulace krve v organismu. Té nepomáhá zejména to, když často dlouhé hodiny trávíte vestoje nebo vsedě. V takových případech se zadržování vody projevuje zejména v oblasti nohou a kotníků. Pokud nemůžete zejména z pracovních důvodů výše uvedený režim změnit, je třeba jako protiváhu tělu dopřát dostatek přirozené chůze a také protahovacího cvičení.

Přílišná konzumace sodíku

Sodík je sám o sobě sice velice důležitý prvek, jehož úkolem je regulace tekutin v těle a také optimalizace krevního tlaku, je však nutné sledovat jeho množství. Pokud jej totiž konzumujeme příliš velké množství, způsobí právě zadržování vody a také zvyšování tělesné hmotnosti. Sůl je dobré omezit na minimum, protože jí i tak dost získáme například ze šunky a dalších potravin. Není třeba se jí úplně vzdát, ale část nehradit jiným kořením, které jídlo také příjemně ochutí.

Některé léky

Výzkumy prokázaly, že užívání některých léků může mít za následek zadržování vody v těle. Jedná se zejména o

  • Beta-blokátory
  • Antidepresiva
  • Ibuprofen
  • Aspirin
  • Léky na krevní tlak

Pokud některý z těchto léků užíváte, měli byste svůj stav konzultovat s lékařem, který vám může nastavit vhodnější léčbu.

Problémy se srdcem

Pokud se u vás vedle zadržování vody obzvlášť v oblasti žaludku, nohou a kotníků objeví také například slabost, dechová nedostatečnost a zvýšená srdeční činnost, může se jednat o příznaky srdečního onemocnění. V takovém případě vyhledejte co nejdříve svého lékaře, který vás vyšetří a stanoví další postup.

Obrázky: Shutterstock