Špatnou antikoncepci dává tělo najevo různě. Tyto projevy prozradí, že nefunguje správně a je čas na změnu

Stejně jako různé ženy nosí různé podprsenky a používají jiné tampony, ani antikoncepce není univerzální a každé ženě může sedět něco jiného. A není na tom vůbec nic špatného. Naopak, pokud včas zjistíte, co vám vyhovuje a co ne, ušetříte si spoustu problémů. Zjistěte, jestli používáte nejlepší možnou antikoncepci právě pro vás a vaše potřeby.

Jak vybrat vhodnou antikoncepci?

Výběr antikoncepce může zabrat nějaký čas a může zahrnovat i metodu pokus-omyl. I když si možná myslíte, že vaše antikoncepce funguje výborně a nemáte důvod ji měnit, nemusí to tak nutně být. Zde najdete některé signály vašeho těla, která by vás mohly upozornit na to, že vaše antikoncepce nefunguje zcela ideálně.

Potíže s menstruačním cyklem

Nepravidelné krvácení, nadměrný výtok a špinění jsou nejčastěji hlášenými vedlejšími účinky všech typů antikoncepce, včetně pilulek, náplastí, injekcí a nitroděložních tělísek. Tyto nežádoucí účinky by však měly trvat jen několik měsíců po zahájení používání nové antikoncepční metody. Tělo si prostě potřebuje zvyknout a je to poměrně běžný proces. Pokud ale nepříznivé dopady používání antikoncepce trvají déle než tři měsíce, je načase promluvit si se svým lékařem. Je to znamení, že tělo se s antikoncepcí dobře nesžilo a hrozí budoucí komplikace.

Nevolnost

Mnoho žen pociťuje nevolnost během těhotenství, takže se zdá nespravedlivé, že metody používané k prevenci těhotenství mohou mít stejný účinek. Přesto je nevolnost poměrně častá kvůli způsobu, jakým syntetické hormony fungují. Pro ty ženy, které pociťují nevolnost z antikoncepčních pilulek, je nejlepší začít s nejnižší dávkou hormonů a vzít si pilulku před spaním. Pokud to nezabere, je lepší zvážit přechod na jiné metody antikoncepce, jako je nitroděložní tělísko obsahující pouze progesteron nebo vaginální kroužek, který zcela minimalizuje gastrointestinální potíže.

Výpadky paměti

Pokud zjistíte, že si pamatujete méně věcí než obvykle nebo zaznamenáte nečekané výpadky paměti, je možné, že na vině je vaše antikoncepce. Ukázalo se, že ženy, které berou hormonální antikoncepci, si lépe pamatují zážitky, ale hůře si vybavují jednotlivé detaily. Na vině bude pravděpodobně příliv hormonů. Pokud zažíváte podobné účinky antikoncepce, je na místě zvážit její výměnu. Není rozhodně možné, aby vám antikoncepce tímto způsobem zasahovala do života. Jistě najdete i mnohem lepší řešení.

Chronické kvasinkové infekce

Některé druhy pilulek mohou způsobit časté kvasinkové a bakteriální infekce. Kromě toho mohou některé intra vaginální metody změnit jemnou bakteriální rovnováhu pochvy a zvýšit možnosti bakteriální infekce.

Nadváha nebo obezita

Již mnoho let je známo, že hormonální antikoncepční pilulky nefungují stejně dobře u žen s vyšší hmotností. Bohužel, realita je taková, že většina lékařů o tom s pacientkami nediskutuje. Pro většinu lékařů je antikoncepce formou pilulek tou nejjednodušší možností, a proto méně často upozorňují na možná rizika a nedostatky této metody. Přitom existují nehormonální nitroděložní tělíska nebo chirurgické zákroky. Zejména pokud trpíte nadváhou či obezitou, je nutné se o možnosti jiného druhu antikoncepce aktivně zajímat.

Emoce jako na horské dráze

Mít příznaky rozbouřených emocí před menstruací je normální. PMS zná každá žena a byť je to nepříjemné, nemusí to nutně značit nějaký závažný problém. Jiná je ale situace, pokud jsou vaše emoce jako na horské dráze po celou dobu cyklu. U některých žen je toto častý vedlejší efekt antikoncepčních pilulek, náplastí a nitroděložních tělísek. Naštěstí existují i určité druhy antikoncepce, které pomáhají  změny nálady stabilizovat. Vše záleží na tom, jak citlivá žena je na syntetický estrogen a progesteron. Pokud vyzkoušíte několik různých značek antikoncepčních pilulek a stále pociťujete intenzivní záchvaty hněvu, úzkosti, smutku nebo deprese, je čas zvážit jiný typ antikoncepce, nejlépe nehormonální alternativu.

Další možné problémy

  • Chronické bolesti hlavy
  • Nadýmání a plynatost

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com