Splátky půjček a úvěrů si můžete odložit. Není to ale zadarmo a pro každého

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, děsí svět. Každý den se na nás valí zprávy o počtu nakažených, vyléčených, ale bohužel také těch, kteří zákeřnému viru podlehli.

Tuzemskou ekonomiku postihla recese. Život v ČR se prakticky zastavil. O práci a zdroj příjmů přišly tisíce zaměstnanců, ale i drobných živnostníků a podnikatelů. Mnozí z nich navíc splácí nejrůznější půjčky a úvěry a často nemají dostatečné rezervy. Právě těm by mohl pomoct odklad splátek, který nedávno schválil Parlament.

Svízelná situace

Odklad splátek uvítal i jeden z našich čtenářů, který si ale nepřeje být jmenován. Pro potřeby tohoto článku mu proto říkejme třeba Pavel. Pavel žije nedaleko Prahy, v menší vilkové zástavbě. Aby si mohl splnit sen o vlastním bydlení, musel se téměř na třicet let zadlužit a vzít si společně s manželkou poměrně vysokou hypotéku.

„Každý měsíc splácím nemalou částku. Aby toho nebylo málo, kromě splátek hypotéky musím řešit i splátky dalšího spotřebitelského úvěru, který jsem si musel vzít na vybavení našeho maličkého domku. Měsíčně tak splátky půjček a hypoték odčerpávají z našeho rozpočtu zhruba třetinu příjmů.

Vzhledem k vládním opatřením a omezením, které mají zabránit šíření koronaviru, byla nucena firma, kde jsem pracoval, zavřít. Zaměstnanci sice dále pobírají mzdu ujednanou v pracovní smlouvě, ta moje je ale ze značné části tvořena bonusy a provizemi. A o ty jsem ze dne na den přišel. Můj příjem se tak ponížil téměř o polovinu.

Manželka pracovala jako servírka v jedné menší restauraci. Její základní mzda rozhodně nebyla vysoká, díky dýškám si ale dokázala poměrně slušně vydělat. Bohužel i tahle hospůdka musela zavřít a my začali řešit, jak se vzhledem k omezenému příjmu nedostat do prodlení se splácením. Naše rezervy nejsou nikterak vysoké, proto jsme odklad splátek upřímně uvítali. Na druhou stranu jsme ale zjistili, že tenhle ústupek rozhodně není zadarmo,“ uzavírá své vyprávění Pavel.

Kdo může o odklad splátek žádat a jak

Podle nastavených pravidel mohou o odklad požádat všichni klienti (fyzické osoby, živnostníci i firmy), kteří zaznamenali negativní ekonomický dopad koronavirové pandemie a sjednali si úvěr před 26. březnem 2020. Tuto skutečnost klient uvede v žádosti o odklad splátek. Je také potřeba si uvědomit, že odklad není automatický, ale klient o něj musí požádat. Banky na svých webových stránkách zveřejnily formuláře žádostí a doporučují, aby je klienti využívali a upřednostňovali před návštěvou poboček. Odložit si splátky na tři nebo šest měsíců můžete u spotřebitelských úvěrů bankovních i nebankovních společností, splátkových úvěrů, úvěrů na bydlení (hypotéky a úvěry od stavebních spořitelen) a u podnikatelských úvěrů.

Odklad není pro každého

Ačkoli původně ministryně navrhovala, aby byly odloženy všechny splátky úvěrů a půjček plošně, ve finále se odklad dotkne pouze osob, které koronavirová pandemie negativně poznamenala. Ostatní klienti budou půjčky a úvěry splácet dál beze změn. Je také potřeba si uvědomit, že existují úvěry, u nichž splátky odložit nejde. Jde především o kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Odložit splátky není možné ani u úvěrů, u kterých byl dlužník k 26. březnu ve zpoždění se splátkou delší než 30 dnů.

Žádný záznam v registru. Ale ne zadarmo

Ministryně financí Schillerová uvedla, že: „Přerušení splácení úvěru nepovede k negativnímu zápisu v registrech. Lidé se tedy nemusejí obávat, že by jim do budoucna komplikovalo případné další žádosti o úvěry.“ Pokud o odkladu splátek vážně uvažujete, je potřeba si uvědomit, že úplně zadarmo nebude. Po celou dobu ochranné lhůty, již zákon omezuje koncem října, totiž budou klientům i nadále naskakovat úroky z vypůjčené částky. Lidé je ale zaplatí až úplně na konci.

Maximální výše bude zastropovaná

Výše úroků pro běžné spotřebitele a domácnosti bude naštěstí po dobu odkladu zastropovaná. Úroky pro domácnosti s hypotékami či úvěry tak mohou dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby ČNB, navýšené o osm procentních bodů. Aktuálně jde o úrok v maximální výši devět procent. Drtivá většina tuzemských bank bude odložené splátky během moratoria i nadále úročit. Naštěstí existují i výjimky, které se rozhodly splátky na tři nebo šest měsíců neúročit. O konkrétních podmínkách je vždy ale potřeba informovat se u své banky.

Neoprávněný odklad může být považován za úvěrový podvod

Pokud koronavirová pandemie neohrozila vaši schopnost splátky půjček hradit, žádat o jejich odklad nemá smysl. Je to dokonce nezákonné. Žadatel o odklad totiž podepisuje čestné prohlášení, ve kterém uvádí, je postižen koronavirovou pandemií. Pokud tomu tak není, dopouští se úvěrového podvodu. Jakmile se úvěrový podvod v rámci zpětné kontroly prokáže, hrozí klientovi až dva roky odnětí svobody, nebo dokonce i vyšší sazba, která bude užita, pokud bude klientovým jednáním způsobená výrazná škoda.