Spravedlnosti bylo učiněno zadost. Bratranci, které rozdělila válka, se po 75 letech znovu setkali

Druhá světová válka rozdělila miliony rodin a mnoho z nich už se nikdy znovu nesetkalo. I 75 let po konci války se však mohou objevit příběhy, které dokazují, že spravedlnost a zadostiučinění existuje. Po takto dlouhé době se totiž konečně setkali bratranci, kteří byli během holocaustu odděleni a nikdy si nemysleli, že se ještě uvidí.

Rozdělené rodiny

Morris Sana a Simon Mairowitz vyrůstali v Rumunsku ve 30. letech 20. století. Jejich rodiny si byly neuvěřitelně blízké a dva mladíci spolu vyrůstali téměř jako bratři. To se ale mělo brzy dramaticky změnit. Nacisté napadli Rumunsko v roce 1940 a obě rodiny musely uprchnout ze země. Každá z rodin si však vybrala před válkou jiné útočiště a chlapci  byli odsouzeni k tomu, že už se nikdy neuvidí. Neměli mezi sebou po celé ty roky žádný kontakt, a proto logicky předpokládali, že ten druhý již nežije. V té době by to byla určitě ta pravděpodobnější možnost.

Během holocaustu zemřely v koncentračních táborech miliony lidí, ale oběma chlapcům se podařilo nakonec uprchnout a nacistické řádění přežít. Simon uprchl do Velké Británie a Morris do Izraele.

Sociální sítě

Uplynuly roky a došlo k mnoha změnám. Morrisova neteř proto začala hledat na Facebooku dávno ztracenou rodinu. Tam narazila na Simonovu dceru. Dvojice se podělila o to, co věděla, a brzy společně poskládala dohromady celý příběh. Taková je síla sociálních sítí.

Emotivní setkání

Morris a Simon se sešli v izraelském Tel Avivu. Bratranci byli neuvěřitelně emotivní a jejich setkání provázely slzy radosti i dojetí. „Máme se teď navzájem,” řekli. „A největším darem je, že se ještě můžeme vidět a strávit spolu nějaký čas, než odejdeme z tohoto světa.” Tato rodina začíná napravovat vztahy roztrhané holocaustem. Bratranci doufají, že zůstanou v kontaktu a uvidí se co nejčastěji. Jsou vděčni za společný strávený čas.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Happiest.net