Studie prokázala, že zdraví manželů je úzce propojeno. Pokud je jeden nemocný, hrozí to samé i druhému

Zdraví manželů je poměrně zásadně ovlivněno společným soužitím. Pokud je váš protějšek nemocný, obézní a trpí různými zdravotními problémy, lze se domnívat, že stejné potíže mohou hrozit i vám. Alespoň to je výsledek rozsáhlé studie, která byla nedávno publikována.

V ní se zkoumalo přes 5000 manželských párů a zjišťoval se vliv jejich vzájemného soužití na jejich zdravotní stav. Výsledky možná některé nepřekvapí, ale ve skutečnosti jsou poměrně alarmující. Pokud totiž žijete se člověkem, který se nestravuje zdravě, hrozí vám, že vás takříkajíc „strhne s sebou“.

Stejný životní styl

Na vině není hluboké duševní propojení, ale daleko prostěší věci – stejný nezdravý životní styl, sdílení podobného jídla, kvalita spánku a míra stresu. Předpokládá se, že manželé spolu všechny tyto věci sdílejí, a to vše má vliv na zdraví obou partnerů. Navíc roli hraje i to, že pokud pečujete o nemocného člověka, jednoznačně to zvyšuje stres, na který musí vaše tělo reagovat.

Hlídejte si zdraví vašeho srdce

Právě srdeční onemocnění přitom představuje vážný problém. Je druhým největším zabijákem a ročně kvůli němu zemřou desítky tisíc lidí jen u nás. Podobně to však platí ve všech vyspělých zemích světa. Horší situace je už jen u demence – ta jednoznačně vede v počtu úmrtí i vážných komplikací, které významně ovlivňují život. Mezi hlavní příčiny srdečních problémů patří nadváha, nedostatečné cvičení, nezdravé stravování a cukrovka.

Prevence je nejdůležitější

Ať už pro osoby žijící v páru, nebo mimo něj, každopádně platí, že je třeba myslet na prevenci a nepodcenit riziko toho, že naše zdraví je z velké míry ovlivněno tím, jak se každodenně chováme a co děláme. Co pomůže?

  • Hýbejte se. Prvním krokem ke zdraví je pravidelná a dostatečná aktivita, která trvá alespoň 30 minut v kuse a provádí se pravidelně, minimálně 5krát do týdne.
  • Zbavte se zlozvyků. Zapomeňte na kouření a pravidelné popíjení alkoholu. Pokud nemáte jinou motivaci, právě riziko pro vaše srdce je dost významným faktorem.
  • Hlídejte si váhu. Hmotnostní extrémy jsou pro srdce velmi rizikové. Problém je však nejen obezita, ale také anorexie. Nedostatečný příjem potravy vede k nerovnováze iontů, nízkému krevnímu tlaku a poruše srdečního rytmu.

Hlídejte si pravidelné návštěvy u lékaře

Vyplatí se chodit také pravidelně k lékaři. Právě včasné zachycení některých rizikových signálů často dokáže jen lékař. Jedná se zejména o vysoký krevní tlak, který nijak nebolí a pokud si jej neměříte, nemáte šanci zjistit, že je to váš problém. Měření krevního tlaku je běžný proces, kterým může váš lékař odhalit možné potíže. To samé platí o kontrole cholesterolu. Nadbytek špatného cholesterolu může způsobit vznik aterosklerotického plaku na stěnách cév.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Dailymail.co.uk