Syndrom vyhoření aneb Když duše není šťastná a snaží se to dát najevo

Syndrom vyhoření není v dnešní době nic výjimečného. Existuje spousta lidí, kteří prožívají příznaky tohoto stavu, aniž by si toho byli vůbec vědomi. Je velice důležité nebrat syndrom vyhoření na lehkou váhu, protože vám v mnoha bodech může pěkně otrávit a zkomplikovat život.

Neustálá únava

Jedná se o únavu, která nemá nic společného s fyzickou námahou. Pokud poběžíte 5 km a v noci padnete do postele únavou, je to normální, zatímco únava v rámci syndromu vyhoření je způsobena negativními myšlenkami a špatným stavem vědomí.

Špatné soustředění

Nedokážete věnovat pozornost své práci, neustále děláte něco jiného a prakticky cokoli vás dokáže od vašich povinností odvrátit.

Ztráta motivace

Neexistuje nic, co by vás nakoplo k práci. Nic, o čem byste si řekli, že to za to stojí. Máte pocit, že vám na ničem konkrétním nezáleží a chcete jen ležet, jíst, koukat do stropu nebo na oblíbený film, do telefonu na sociální sítě a tak neustále dokola.

Odpočinek nepomáhá

Mnoho lidí tvrdí, že v takovém případě pomůže relaxace, výlet, prostě nějaká bezstarostná činnost. Vy máte ale pocit, že vám ani dvoutýdenní dovolená nedokázala s vaším problémem pomoci a nic vás nerozveselilo.

Žádný společenský život

Nechcete se účastnit žádných schůzek, ani pracovních ani přátelských či rodinných. Jediné, po čem toužíte, aby vás všichni nechali na pokoji. Nemáte chuť starat se o ostatní a jejich názory.

Cynismus

Nezáleží vám na radosti druhých a obvykle reagujete na všechny podněty ostatních lidí posměšně, což rozhodně není normální.

Fyzické příznaky

U pozdní fáze syndromu vyhoření se mohou projevit i fyzické příznaky. Pokud přetrvávají problémy na duši už delší dobu, dříve či později se promítnou i na fyzickém stavu člověka. Často vás bolí hlava, máte zažívací potíže, srdce tluče jako splašené, dokonce můžete trpět rýmou a bolestmi v krku.

Obrázky: Pixabay