Tělesné projevy signalizující nedostatek důležitého vitamínu. Odhalte ho včas a zabraňte dalším problémům

Důsledky nedostatku vitamínu B12 jsou pro zdraví člověka katastrofické, protože mohou vyvolávat duševní poruchy, nerovnováhu, podrážděnost, vést ke zmatenosti, ale také k těžkým formám demence. Navíc nedostatek tohoto vitamínu se postupem doby ještě zhoršuje, dochází k poškození krevních buněk, a to může být fatální, protože poškozené červené krvinky nejsou schopné přenášek důležitý kyslík. Jak poznat, zda netrpíte jeho nedostatkem?

Anémie

Bílá jako stěna? Bledost kůže a anémie jsou varovnými příznaky nedostatku vitamínu B12 v těle. Vlivem nedostatku kyslíku trpí nejen samotná kůže, která vykazuje světlou nebo dokonce namodralou barvu, ale dochází také k závratím, slabosti nebo dušnosti.

Mravenčení, zhoršená chůze i slabost

Mezi neméně podstatné příznaky nedostatku vitamínu B12 jsou fyzické obtíže, které doprovází třas nebo mravenčení v končetinách. Může docházet k zhoršení chůze, ale také k celkové fyzické slabosti a únavě organismu. Je to dáno nedostatečnou ochranou nervové soustavy i špatným okysličováním krve nedostatkem tohoto důležitého vitamínu.

Tinnitus

Mezi další projevy nedostatku vitamínu B12 patří tinnitus, který trápí lidi vyššího věku s depresemi a úzkostmi. Ušní šelest znamená slyšet zvuky z vnitřku těla, může se jednat o bzučivý, vyzváněcí, pulzující, syčící i melodický zvuk. Tyto zvuky jsou slyšet v uších nebo v hlavě, mohou být časově omezené a přicházet ve vlnách, ale také znít permanentně. Lidé však vlivem tinnitu často omezují komunikaci, tím spíše v seniorském věku, což vede k pocitům osamocení a depresivním stavům.

Vředy v ústech

Dalším příznakem, že tělu chybí vitamín B12, jsou vředy v ústech. Může se jednat o typické vřídky, zčervenalý jazyk nebo bolavé dásně. Vředy se mohou objevovat na vnitřní straně úst, v oblasti tváří a rtu, ale také přímo na jazyku.

Zhoršené vidění

Dalším projevem nedostatku vitamínu B12 je zhoršený zrak, protože oslabená nervová soustava není schopná přenést signál z oka do mozku, což vede k rozmazanému vidění. Obzvláště se tyto příznaky projevují u seniorů, u kterých není zhoršení zraku překvapením. Bohužel dlouhotrvající příznaky mohou způsobit trvalý charakter obtíží, léčba je pak o dost náročnější, proto je nutné vyhledat lékaře včas a nechat si předepsat vitamínové injekce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Express.co.uk