Ramenní kloub je jedním z nejsložitějších míst na lidském těle. Sbíhá se zde velké množství kostí a šlach, které hrají klíčovou roli v naší pohyblivosti. Zejména fyzicky pracující lidé, ale také sportovci, pak tuto oblast značným způsobem zatěžují, což si v určité fázi začne také vybírat svou daň. Pakliže se o svá ramena nestaráme, v mnoha případech to skončí nesnesitelnou bolestí, ztrátou pohyblivosti a celkovým nepohodlím, které často trvá i po celý zbytek života. Příčinou bývá zánět ramenních šlach. V následujícím textu se dozvíte, jak k němu dochází, jaké jsou příznaky a také léčba a prevence.
Tendonitida v rameni
Pod podivně znějícím názvem se skrývá „prostý“ zánět ramenních šlach. Svými důsledky však tak prostý není. Ramena jsou totiž, stejně jako záda, velmi zatěžovaným místem lidského těla, kde se spojuje řada svalů, kloubů a šlach, jejichž zdraví a dobrá kondice je zásadní pro správné fungování velké části našeho pohybového aparátu. Rameno tak není jenom o ruce. Bolest v důsledku tendonitidy může postihnout i široké okolí kloubu, jako je lopatka a hrudník. A to už je docela velký kus těla.
Když dlouhodobě provádíme nevhodné pohyby, které zatěžují ramena, jako je zvedání příliš těžkých předmětů, vystavujeme své tělo škodlivému fyzickému stresu. To pak vede ke stavu zvanému mikrotrauma. To však zpočátku není nijak výrazné a často nebývá ani bolestivé, nicméně pakliže se zatěžováním ramenou neskoncujete, zranění se bude zvětšovat a začne způsobovat ztrátu pružnosti šlach a vyústí v zánětlivou tendonitidu. Ta se projevuje jako:
- Bolest v rameni vystřelující do paže při zvedání ruky
- Zesilování bolesti v noci a bránění spánku
- Ztráta pohyblivosti ramene, komplikace i při jednoduchých pohybech
Léčbou i prevencí je odpočinek
Pakliže pocítíte neobvyklou bolest v ramenním kloubu, měli byste ihned zanechat zatěžující činnosti a měli byste si dostatečně odpočinout. Pokud to neuděláte, může to vést k eskalaci problému, jako je ztuhlost a ztráta pohyblivosti. Několikrát denně můžete na kloub na deset minut přikládat ledové obklady (nikdy ale nepřikládejte čistý led na holou kůži, mohli byste si přivodit omrzliny).
Z hlediska prevence je vhodné soustředit se na náročnější pohyby, které musíte vykonat a při sebemenším náznaku nepohodlí a téměř bolestivého pnutí raději pohybu zanechte a jděte si odpočinout.
Obrázky: Freepik