Testování je velice důležité, protože Covid-19, nachlazení a chřipka mají řadu stejných příznaků

Důležitost testování na přítomnost nového typu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19, v těle se zvyšuje s tím, že se již nacházíme v podzimním období a blíží se období zimní, pro které bývá typický vyšší výskyt chřipky a nachlazení.

Problematika identifikace příznaků onemocnění COVID-19

Pokud je člověk nakažen koronavirem, měl by se chovat tak, aby nákazu dále neroznášel. Prvním předpokladem tohoto postupu však je, že si je vědom toho, že virus v těle má.

Vědci se od počátku šíření tohoto viru, které přerostlo v prakticky celosvětovou pandemii, snaží definovat příznaky onemocnění COVID-19, a stále se objevují studie, které definují další nové příznaky tohoto onemocnění.

Základním problémem je, že Covid-19 má řadu obdobných příznaků jako nachlazení nebo chřipka, což prakticky znemožňuje jeho bezpečnou identifikaci bez toho, aby daná osoba postoupila test. Pro Covid-19 je totiž typické, že se vyznačuje směsí příznaků jak mírného nachlazení, tak těžšího nachlazení, tak i chřipky.

Jak se projevuje nachlazení a chřipka

Pokud jde o nachlazení, typické po ně je:

  • Zvýšená teplota (ale ne vždy)
  • Mírná nevolnost nebo slabost
  • Kašel
  • Rýma
  • Trvání v průměru kolem tří dnů

Chřipku naproti tomu běžně provází vysoké horečky, často náhlé, bolest svalů a kloubů, celková slabost a silný kašel, přičemž onemocnění již trvá déle.

Jak postupovat při prvních příznacích

Odborníci doporučují, že pokud se u lidí vyskytnou příznaky odpovídající nachlazení, neměli by okamžitě zamířit do zdravotnického zařízení, ale pokusit se příznaky zmírnit pomocí volně dostupných léků, zábalů, zvýšeného příjmu tekutin, a podobně. Pokud je to jen trochu možné, měli by se vyvarovat kontaktů s jinými lidmi, aby předešli případnému šíření nákazy, kdyby se u nich jednalo o onemocnění COVID-19.

Podle intenzity příznaků lze využít také předepsání silnějších léčiv formou elektronického receptu, tedy opět zásadně bez nutné návštěvy zdravotnického zařízení. Až v případě, kdy by se zdravotní stav dané osoby buď dlouhodobě vůbec nelepšil nebo by se naopak zhoršil, je třeba kontaktovat lékaře a domluvit s ním další postup, který může podle okolností znamenat také hospitalizaci v nemocničním zařízení.

Obrázky: Pixabay