Trápí vás suché ruce? Přečtěte si, jak problém konečně vyřešit

Člověk si nakonec zvykne téměř na cokoliv a jistě vyjmenujete deset horších problémů, než je permanentní pocit suchých rukou. Na druhou stranu by bylo hloupé v boji proti „hadí kůži“ rezignovat. K dehydrataci může dojít z mnoha důvodů, ale jde pouze o přechodný stav. Pokud je vaše pokožka suchá trvale, najděte příčinu a udělejte vše pro to, abyste se cítila lépe. Vaše ruce toho o vás mnoho prozradí. A my vám prozradíme, jak o ně správně pečovat.

Zamyslete se nad tím, proč jsou vaše ruce suché

Než začnete suchou pokožku řešit, hledejte odpověď na otázku, proč k nadměrnému vysychání dochází. Zdravou kůži chrání přirozená kožní bariéra (hydrolipidický film). Jakmile ji něco naruší, nedokáže si udržet vodu a stává se méně odolnou vůči bakteriím a virům. K běžným příčinám patří: vnější vlivy (prudké změny teplot, mráz, vítr, suchý vzduch…), alergeny, dráždivé chemické látky nebo reakce na časté oplachování vodou.

Ačkoliv se suchá pokožka týká velké části populace, její příčiny bývají různé. Kromě výše uvedených vnějších vlivů (které lze do značné míry eliminovat), může být projevem nemoci. Pokud společně s nadměrným vysycháním pokožky zaznamenáte také deformované klouby a zažloutlé nehty, máte co dočinění s lupénkou.

Pokožka má tendenci nadměrně vysychat také kvůli problémům se štítnou žlázou, případně následkem užívání některých léků. Ženy pak mohou zaznamenat sušší ruce v průběhu menopauzy, kdy dochází k množství hormonálních změn a ztenčení kůže.

5 zlatých pravidel správné péče o suché ruce

1) Prvním krokem ke zlepšení stavu pokožky na rukou je výrazné omezení (není-li možná úplná eliminace) styku s dráždivými látkami a faktory, které způsobují nadměrné vysoušení kůže: při práci s chemickými prostředky používejte rukavice, pokožku nevystavujte prudkým teplotním změnám apod.

2) Ruce si myjte krátce a ve vlažné vodě. Vyvarujte se zbytečného namáčení v ledové nebo naopak příliš horké vodě.

3) Nezapomeňte na význam hydratace. Kromě pitného režimu používejte kvalitní kosmetiku. Krém na suchou pokožku bude váš nejlepší přítel. Přípravkům s obsahem alkoholu a parfemací se vyhýbejte obloukem.

4) Pokožku pravidelně zbavujte odumřelých buněk. S peelingem to však nepřehánějte a po proceduře ruce důkladně hydratujte krémem.

5) Skvělým pomocníkem při regeneraci extrémně suché pokožky bývá zábal nebo olejová koupel. V případě zábalu stačí, když na ruce aplikujete silnější vrstvu krému a nasadíte si rukavice. Mějte je na sobě tak dlouho, jak to jen půjde. Třeba celou noc!