Trénujte mozek používáním nedominantní ruky. Vědkyně vysvětluje, proč je to přínosné

Každý člověk se narodí na svět buď jako levák anebo pravák. Tuto dominantní ruku pak zpravidla používá při konzumaci jídla, při každodenních činnostech, či k psaní. Ovšem světově uznávaná vědkyně Kristen Willeumierová radí, aby lidé používali čas od času i nedominantní ruku. Významně tím totiž posílí mozkové funkce.

Proč je používání nedominantní ruky tak přínosné?

Pokud začněte používat pravidelně nedominantní ruku například k psaní jednoduchých slov, můžete ve svém mozku vytvořit celou řadu nových nervových spojů. Tím posílíte obecně své mentální funkce. Sama vědkyně tvrdí, že se snaží každý den naučit napsat alespoň jedno slovo. Ostatně nedominantní paži můžete používat i při každodenních činnostech, jako je čištění chrupu, pití vody ze sklenice anebo třeba míchání čaje lžičkou.

Studie prokázala významný vliv na mentální funkce

Přínos pravidelného používání nedominantní ruky potvrzuje i provedená studie. Účastníci tohoto výzkumu měli za úkol kreslit levou rukou, i když byli praváci. Jejich mentální funkce se výrazně zlepšily už po 200 minutách tohoto tréninku. Tento mozkový „jogging“ je perfektní taktéž pro starší osoby, které se obávají neurodegenerativních nemocí. Můžete jejich vzniku efektivně předejít.

Používáním nedominantní ruky můžete propojit obě hemisféry

Jste od narození levákem? Potom máte dle fyziologie aktivnější pravou mozkovou hemisféru. U praváků je to zrovna naopak. Ti mají aktivní levou stranu mozku. Pakliže začněte používat nedominantní ruku, můžete skvěle obě hemisféry propojit. Budete tak oplývat větší bystrostí, lepší pamětí a koncentrací. Je možné, že i vaše tvůrčí schopnosti se posílí.

Kolik je na světě leváků?

Je obecně známé, že leváků je ve společnosti méně. Odhadem je to asi deset až třináct procent populace. V dřívější době byla tato dominance ruky odsuzovaná a již malé děti se přeučovaly na praváky. To ovšem mohlo dle odborníků zanechat trvalé následky na psychice dítěte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mindbodygreen.com