Pojem emoční inteligence se používá od 90. let minulého století, přičemž se definuje jako schopnost porozumění a ovládání vlastních emocí, ale stejně tak rozeznání a pochopení emocí u ostatních lidí. Při vysoké emoční inteligenci jsou lidé schopni úspěšně spolupracovat a vzbuzují důvěru v ostatních, navíc vede k pomoci a posílení sebevědomí u ostatních. Tento druh inteligence vede k podpoře osobnostního růstu a ke štěstí. Jak se vysoká emoční inteligence projevuje v reálném životě? Přiblíží vám to tři příběhy.
Tomáš a potíže na pracovišti
Anna svolává každé pondělí co by projektová manažerka ve své společnosti poradu, aby s týmem prošla úkoly na nadcházející týden a stav splněných úkolů. Během tohoto meetingu si Anna povšimne, že Tomáš není ve své kůži a vypadá sklesle. Po skupinové schůzce proto za Tomášem zajde do jeho kanceláře a promluví s ním o jeho potížích. Dozvídá se, že Tomášova žena požádala o rozvod a on s nikým o této skutečnosti ještě nemluvil, je zničený a usedavě pláče. Anna Tomáše vyslechne, hluboce s ním soucítí a Tomáš vypráví o dramatických událostech v jeho životě. Nakonec Tomášovi nabídne pomoc a navrhne práci z domova. Anna mu nabízí pomocnou ruku v případě, že by si chtěl promluvit se známým terapeutem. Tomáš Anny emaptii oceňuje a v práci zůstává, protože si přijde v týmu užitečný a cítí Anny podporu.
Co by se stalo, kdyby Anna chápavá nebyla?
K čemu by došlo, kdyby Anna žádnou emoční inteligenci neměla? Vzhledem k tomu, že Tim při poradě nespolupracuje, se Anna rozhodne mu veřejně vyčinit, přičemž ve své kanceláři pak zažívá Tomáš pocity paniky. Bere si raději nemocenskou, ale Anna zuří a vyhrožuje výpovědí, když odmítne pracovat z domova, protože způsobuje problémy celému týmu. Píše mu výhrůžné e-maily. Tomáš je psychicky na dně, rozvádí se a nyní jej čeká s velkou pravděpodobností výpověď, byť byl do této události nejlepším článkem jejího týmu. Konec spolupráce je ovlivněn nedostatkem emoční inteligence Anny.
Pochopení pro bolest ostatních
V dalším příběhu hraje roli Petr, který při setkání s přáteli oznámí, že čeká s partnerkou prvního potomka. Přátelé mu samozřejmě gratulují a jsou nadšeni z radostné noviny. Při odchodu z restaurace si Petr uvědomí, že jedna z kamarádek u stolu nedávno potratila a mohla se cítit během večera špatně. Hned bere telefon a omlouvá se dotyčné za nevhodné načasování a zeptá se jí na její pocity. Dívka poděkuje za pochopení a svěřuje se mu s detaily, přičemž Petr naslouchá a snaží se být nápomocen v její bolesti a traumatickém zážitku. O měsíc později je Petr prvním z party přátel, komu dívka zavolá a oznámí těhotenství.
Shutterstock
Sebestřednost může vést ke konci přátelství
Petr se nemohl dočkat, až bude jeho partnerka čekat dítě, proto při setkání přátel hned na úvod oznámí její těhotenství a celý večer se snaží sebestředně vyprávět o budoucnosti své rodiny a o nenarozeném dítěti. Dívka u stolu, která nedávno potratila, se cítí zničená, raději odchází domů, protože se cítí Petrovým chováním zrazená. Navíc setkání přátel nebylo plánované u příležitosti takového oznámení. Dívka se raději od ostatních přátel distancuje a Petra už nechce nikdy vidět.
Pochopení vlastní frustrace, smutku nebo hněvu
Karolína šetřila na auto, které si vysnila. Neustále o červeném kabrioletu hovořila, ale její kamarádka Klára den před plánovaným nákupem zveřejnila fotografii vozu, který si pořídila. Vypadal stejně jako vysněný vůz Karolíny. Stejná značka, model i barva, Karolína je proto naštvaná a chce pod fotografii napsat hanlivý komentář o napodobování a neschopnosti mít svůj vlastní názor. Při hovoru s matkou pak ještě intenzivněji rozpoznává své pocity hněvu a smutku při vzpomínce na chování kamarádky, ale komentář neodešle. Rozhodne se změnit plán a šetřit raději na zálohu na byt. Své kamarádce odpouští a nákup vozu jí pochválí.
Shutterstock
Konec přátelství party přátel
Po zjištění, že si Klára koupila vůz, po kterém toužila Karolína, mohla začít posílat hanlivé komentáře a jako oběť mohla získat na svou stranu i přátele. Mohli se rozhodnout pomstít Klára výletem v jiném autě a pyšně ukazovat fotografie bez její přítomnosti. To by jistě Kláru ranilo, navíc by zažívala i hněv ostatních lidí z party. Destruktivní chování by však mělo dopad na všechny přátele a díky pochopení pro ostatní i vlastní sebereflexí k rozpadu přátel nedošlo, naopak mohou své vztahy dále budovat.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psychologytoday.com