Trombóza se v raných fázích projevuje subtilními příznaky. Jejich bagatelizování vás může stát zdraví

Žilní trombóza čili krevní sraženiny. Tento nenápadný zabiják má na svědomí miliony lidských životů. Přestože jde o častý zdravotní problém a existuje na něj účinná léčba, lidé na něj stále umírají. A to proto, že pomoc lékaře vyhledají buďto příliš pozdě, anebo vůbec. V raných fázích je totiž trombóza velice nenápadná a projevuje se subtilními příznaky, které máme tendenci bagatelizovat. Podivná putující bolest, modřiny a otoky v nás většinou nevyvolávají pocit, že jde o něco, co by si zasloužilo pozornost lékaře. Mnozí se dokonce bojí, že budou označeni za hypochondry. A nakonec to skončí infarktem či mrtvicí. Buďte proto raději obezřetní, starejte se o své zdraví, a pokud se u vás objeví následující příznaky, raději je nepodceňujte.

Otoky lýtek

Nohy mohou otékat z mnoha různých důvodů. Pokud se však otok projeví jen na jedné z končetin, je třeba se mít na pozoru. Dochází k tomu ve chvíli, kdy krev nemůže volně proudit a zásobovat tkáně kyslíkem. To se projevuje právě otokem provázeným pocity horka a zarudnutí pokožky v postiženém místě. Je to signál, že se v příslušném místě uhnízdila krevní sraženina.

Bolest či zvýšená citlivost

Jestliže se u vás nečekaně objeví bolest či zvýšená citlivost oblasti lýtek, kotníků či chodidel, aniž byste předtím vykonávali náročnou fyzickou aktivitu, která by s bolestí souvisela, zpozorněte. Obzvlášť, pokud se tyto projevy vyskytují jen u jedné z končetin. Můžete také cítit napětí ve svalech patrné na dotyk.

Červené pruhy podél cév

Pokud se některá z vašich cév zviditelní na povrchu vaší kůže a v místě jejího průběhu se objeví rudé čára, s velkou pravděpodobností se jedná o krevní sraženinu, která blokuje průchod krve cévou a s tím spojené hromadění krve uvnitř. Zarudnutí může provázet otok a pocit horka. V tom případě byste neměli s návštěvou lékaře váhat.

Bolest na hrudi

Tady už jde do tuhého. Když sraženina pronikne do plic, vyvolává silné bolesti a navíc blokuje okysličování krve. Tato bolest je typická pocitem, jako byste měli v hrudi zabodnutý nůž. Bolest je cítit jak v přední, tak i v zadní části hrudníku. V centru hrudníku pak můžete pociťovat tlak, což může být matoucí a často vede k záměně s jinými druhy bolesti.

Bolesti hlavy

V tomto případě mohla sraženina doputovat do mozku, kde způsobuje potíže s jeho okysličením. To to může být fatální, další fáze je totiž krvácení do mozku a mrtvice. Pokud cítíte nebývale silnou bolest hlavy, která vám způsobuje i potíže se zrakem či mluvením, okamžitě volejte lékaře.

Obrázky: Freepik