Správná hospodyňka ví, že čisté musí být všechno. A o pračce to platí dvojnásob. Tím, že čistí naše znečištěné oblečení, znečišťuje se i pračka sama, což nemůže vydržet dlouho bez následků. Proto je vhodné ji pravidelně vyčistit od nánosů z našeho špinavého prádla.
Protože je většina znečištěných zákoutí pračky velmi špatně viditelná, mnoho lidí podléhá mylnému dojmu, že během praní se pračka vlastně sama čistí. To by byla do jisté míry pravda, kdybychom pokaždé prali na teplotu kolem 90 stupňů Celsia, což se v reálu většinou neděje. A čím častěji pereme na krátké programy se studenou vodou, tím více se pračka zanáší. Proto vám poradíme, jak ji nejlépe a nejsnáze bez obtíží vyčistit.
Špinavý šuplík na prací prášek? Jak je to možné?
Jak může být špinavé něco, do čeho se dává mycí prostředek? Zní to přece nelogicky! Je to proto, že proud vody, kterým pračka prášek ze zásobníku vyplavuje, není dost silný na to, aby opláchl opravdu úplně všechny částečky, které se pak usazují spolu s vodním kamenem na stěnách zásobníku a vytváří nečistoty. Zprvu neviditelný povlak se hromadí, až vytvoří viditelné zašpinění, někdy i se stopami rzi pocházející ze starého vodního potrubí. Proto je dobré se povlaku okamžitě zbavit.
Jak čistit zásobník na prací prášek?
Pro vyčištění šuplíčku pračky budete potřebovat tři základní věci: prací mýdlo, sodu a peroxid vodíku. Čisticí směs z těchto surovin vytvoříte tak, že 50 ml peroxidu nalijete do plastové nádoby, přidáte k němu 3 velké lžíce sody a nastrouhaný kus pracího mýdla. Všechny přísady vzájemně promíchejte, aby se všechny součásti rozpustily a vytvořily hustou pěnu.
Šuplíček pak vytáhněte z pračky podle popisu uvedeného v návodu k použití od vaší pračky. Celý ho pak ponořte do plastové nádoby s výše popsanou čisticí směsí, případně, pokud se tak radikálního postupu obáváte, naneste směs na povrch zásobníku a věnujte zvláštní pozornost zažloutlým skvrnám.
Nechejte půl hodiny působit a pak houbičkou nebo kartáčkem nánosy bez potíží odstraňte.
Obrázky: Pixabay