Ušetřete peníze za odborníka. Vyčistěte si stříbrné předměty sami doma

Na zašlém stříbru není nic pěkného. Pokud Vaše stříbro do takové fáze došlo, je čas se zašlosti a zašedlosti zbavit. Vyčistíte tak šperky, přípory a všechny stříbrné ozdoby, které doma máte.

Proč byste měli za čištění stříbra platit nemalé peníze u odborníka, když ho můžete vyčistit sami doma? Ušetříte spoustu peněz, neboť produkty jako kuchyňská sůl, citronová šťáva nebo třeba zubní pasta opravdu moc nestojí. Bude Vás to sice stát trochu času, ale v přepočtu je to ten nejlevnější způsob, jaký můžete zvolit.

Citronová šťáva

Využití citronové šťávy k čištění stříbrných věcí je nejstarší způsob, jakým se stříbro čistí. Citronová šťáva stříbro krásně rozjasní a odstraní zašlost a zčernání. Stačí jen vymačkat dostatek citronové šťávy a jemnou houbičkou, nebo hadříkem příbory vyčistit. Zatím čistěte jen nezředěnou citronovou šťávou, voda přijde až v další fázi. Pokud máte jednotlivé kusy příborů vyčištěné, opláchněte je pod teplou vodou tak dobře, aby na nich nezůstaly žádné stopy citronové šťávy a utřete je do sucha.

Zubní pasta

Aby Vám byla zubní pasta při čištění stříbrných šperků nápomocná, musí být čistě bílá bez barvy. Pokud splňuje tento požadavek, můžete začít s následujícím postupem. Malé množství zubní pasty zřeďte vodou. Do misky s tímto roztokem umístěte stříbrné věci. Ujistěte se, že je stříbro celé potopené pod roztokem. Kdyby byly potopené jen částečně, nedošlo by k vyčištění celých věcí, ale jen jejich částí. Až vyčištěné produkty vyjmete z roztoku, opět je propláchněte pod čistou vodou.

Hliníková folie a sůl

Nežádoucí tmavé usazeniny a skvrny ze stříbrných předmětů Vám také pomohou odstranit hliníková fólie, sůl a voda. Stačí dno misky vyložit hliníkovou fólií, položit na ni stříbrné předměty a zalít celou misku horkou vodou smíchanou se solí. Poté by měla být nádoba s vodou a s namočenými předměty ponechána několik minut pracovat. Na konci postupu by mělo být stříbro důkladně omyto teplou vodou z kohoutku a důkladně vysušeno.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je skvělý přípravek, který Vám zaručí krásné a lesklé stříbro. Je to postup, který je známý už pár řádek let a patří k jedněm z nejoblíbenějších. Tento recept na čištění stříbra znaly již naše babičky. Není za potřebí nechávat si čistit šperky pouze u odborníka a nepotřebujete ani žádné speciální náčiní. Stačí, když smícháte jeden díl pialy s osmi díly peralu a zředíte je studenou vodou. Nejprve šperky opláchněte teplou vodou a mýdlem. Poté je všechny ponořte do nádoby s připraveným roztokem tak, aby byly celé ponořené v roztoku. To roztoku umožní působit na celý šperk a lépe jej vyčistí. Šperky nechte přes noc v roztoku. Ráno je vyndejte, osušte a vyleštěte houbou, nebo štětcem.

Kuchyňská sůl

I kuchyňská sůl je vhodnou ingrediencí pro péči o stříbro. Není ale vhodná na šperky, které jsou zdobené vsazenými kamínky. Sůl by je vytlačila ven. V žádném případě stříbro nedřete krystalky soli, poškrábali byste si všechny šperky. Aby sůl byla prospěšná, musíte z ní udělat roztok. Rozpusťte půl hrníčku soli ve třech hrníčkách vody. Když použijete teplou vodu, sůl se rozpustí lépe a rychleji. Připravený roztok dejte na plotnu a přiveďte k varu. V bodu varu oheň vypněte, do roztoku ponořte všechny šperky, které chcete vyčistit a přiklopte hrnec pokličkou, ať z něj neutíká teplo. Nechte šperky hodinu koupat. Pak je vyndejte a spláchněte z nich sůl čistou vodou.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Hisleraynasi.net