Uvolnění jako ve wellness. Nejstarší želva světa si užívá horkou koupel

Obří seychelské želvy žijící na chráněné farmě na ostrově Sv. Helena dostávají od místního veterináře speciální péči – již u několika z nich se mu úspěšně povedlo provést horkou koupel, jejímž prostřednictvím se u takto velkých a starých želv dosahuje celkového uvolnění. Své koupele se nyní dočkala i nejstarší želva nejen na ostrově, ale i na světě – Jonathan. Želvímu samci je nyní 184 let a koupel si dle veterináře opravdu užil.

Želvy na ostrově Sv. Helena

Na ostrově Svatá Helena žije v rezidenci Plantation House (která je sídlem guvernéra ostrova) několik seychelských želv. Jonathan sem byl dopraven v roce 1882 v době, kdy už byl zcela vyspělý (v tom roce mu bylo již 50 let). V rezidenci je jeho partnerem Frederick. Původně se předpokládalo, že je Frederick samička (Fredericka), ale nakonec se ukázalo, že jeho pohlaví je mužské (byla rozeznána deformita na krunýři, která bránila ve správném stanovení pohlavních znaků). Želvy spolu tráví veškerý čas a jsou nerozlučnými partnery již od roku 1991.

Nejstarší želva na světě

Jako nejstarší želva na světě je Jonathan velmi důkladně opečováván. V roce 2015 kolovaly zprávy o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu – želví samec sice trpí slepotou způsobenou šedým zákalem a ztratil čich, zato však výborně slyší. Kvůli ztrátě zraku a čichu však není schopen již sám vyhledávat potravu, a proto musí být pravidelně krmen ošetřovateli. Jonathan se stal nejstarším žijícím suchozemským zvířetem na světě v roce 2006, kdy v indické Kalkatě zemřela obří želva jménem Adwaita, jež se dožila 255 let.

Koupání želv na Sv. Heleně

V rezidenci Plantation House na ostrově Sv. Helena se o místní želvy patřičně starají a dopřávají jim různé procedury včetně již zmíněného koupání. Jedná se o jednoduchou proceduru, kdy veterinář otírá krunýř želvy horkou vodou. Pokud to dělá  poprvé,  želva k ní zpravidla přistupuje skepticky. Jak bylo ovšem vidět na Jonathanovi, příjemnou horkou vodu a jemný pohyb se želvy v průběhu koupele začnou užívat. Sám Jonathan se po chvíli začal natáčet tak, aby na něj veterinář mohl dosáhnout a nechal se omýt kompletně. Pro veterináře je péče o takto stará zvířata velkou poctou a snaží se jim poskytnout co největší komfort.

Kde se dlouhověkost želv využívá

Dlouhověkost obřích želv je velmi zajímavý fenomén a vědci se snaží z jejich DNA získat různé odpovědi. Kromě studie procesů spojených s rakovinným bujením se jedná také právě o specifika dlouhověkosti, která jsou v želvím DNA zakódovaná. K tomuto účelu bylo studováno DNA obří želvy jménem George, která zahynula v roce 2012 ve věku 100 let. Dle těchto studií je nejen dlouhověkost, ale také speciální imunitní reakce a odolnost vůči rakovinnému bujení součástí želvího genomu.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Apost.com