Vakcína proti koronaviru. Tyto skupiny lidí by se měly mít při očkování na pozoru

V očkovací látky proti koronaviru SARS-CoV-2 se vkládají obrovské naděje na obnovení normálního běhu společnosti. Nyní se ale ukazuje že tato vakcína vykazuje velmi dlouhý seznam možných nežádoucích účinků, které může u očkovaných jedinců vyvolat. Na tyto účinky ostatně upozorňují samotní tvůrci vakcíny v její příbalové informaci. Naštěstí se zdá, že většina z těchto účinků je mírného až středně vážného charakteru. Pravdou ovšem je, že až široké použití vakcíny odhalí všechny její zdravotní důsledky.

Těhotné ženy

První varování farmaceutických vývojářů ze společnosti Pfizer se týká zejména použití vakcíny v případě těhotných žen. Vzhledem k nedostatečným údajům o účincích vakcíny proto v příbalové informaci varují před otěhotněním do dvou měsíců od podání očkovací látky.

Děti a mladiství

Vakcína s označením mRNA COVID-19 BNT162b2 je určena pro použití k aktivní imunizaci pro prevenci onemocnění covid-19 u dospělých jedinců a u dospívajících od dosažení 16 let věku. Tato vakcína působí jako spouštěč přirozené produkce protilátek v těle a stimuluje imunitní buňky k ochraně před virem SARS-CoV-2. Osoby mladší 16 let ale nemají imunitní systém ještě úplně zralý, a proto v jejich případě Pfizer před použitím vakcíny varuje.

Alergici

Účinné látky obsažené v nové očkovací látce od Pfizeru mohou u některých lidí vyvolat i alergické reakce. Proto její užití výrobci nedoporučují u osob, které již dříve zaznamenaly nežádoucí průběh očkování s podobnými typy látek. Jako reakce se v tomto případě může vyskytnout bolest a vysoká horečka. V případě výskytu těchto reakcí na očkování se poraďte s lékařem.

Lidé s oslabenou imunitou či s poruchou srážlivosti krve

Pakliže máte oslabenou imunitu, případně se léčíte s poruchami srážlivosti krve, je vhodné se mít na pozoru a na tuto skutečnost upozornit ošetřujícího lékaře.

Další nežádoucí účinky vakcíny

Jako velmi časté vedlejší účinky očkování proti čínskému koronaviru Pfizer uvádí bolestivost v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zimnice či horečka. Tyto se objevují ve více než jednoho člověka z 10. Mezi méně časté reakce patří otoky či zarudnutí v místě vpichu, nevolnosti, zduření lymfatických uzlin nebo nevolnost.

Obrázky: Freepik