Vakcinace proti Covid-19. Je vhodná také pro těhotné ženy?

O nemoci Covid-19 i vakcínách se toho napsalo již spoustu. Jsou lidé, kteří  v bezpečnost vakcín nevěří. Tím spíše mají obavy ohrozit zdraví svého nenarozeného dítěte. Mnoho budoucích matek se proto raději očkování vyhýbá. Je to jasné – žádná žena nechce vědomě ohrozit své dítě. A to i přes to, že kdyby nebyla těhotná, očkovat by se dala. Existují ale důkazy, že se opravdu není čeho bát.

Rizika neočkovaných jsou větší

Z provedených studií vyplývá, že mnohem rizikovější je, když se těhotná žena nakazí. To pak Covid-19 může způsobit i předčasný porod. A ten vždy znamená pro plod určité riziko. Je jasné, že čím dříve před plánovaným termínem se plod narodí, tím větší jsou rizika. Jasná data navíc ukazují, že neexistuje žádné riziko pro nenarozené děti, když se jejich matka pro vakcínu rozhodne. Navzdory tomu asi 20 % těhotných žen stále ještě váhá. Bohužel se rozšířily fámy týkající se i toho, že vakcína může ovlivnit početí. Vědci ale tvrdí, že vakcinace nemá žádný vliv jak na plodnost, tak také na těhotenství.

Vakcíny Covid-19 jsou bezpečné pro těhotné ženy

S tím, jak se pandemie prodlužuje, také o nemoci mnohem více víme. Dnes už jsou například k dispozici jasná data, která ukazují, že riziko pro budoucí matky nebo jejich nenarozené děti po vakcinaci neexistuje. Je to zásadní krok vpřed v boji proti viru. A očkování těhotných žen má ještě jednu významnou výhodu. Vakcinace určená pro jednu osobu bude účinná pro osoby dvě: matku i její plod! Nejde o úplně nové zjištění, spousta žen se již nechávala očkovat například proti chřipce, a to v době těhotenství. Vakcína je pak schopná ochránit také plod samotný.

Těhotné ženy stále váhají

Navzdory tomuto zjištění stále existuje jedna pětina žen, které o očkování nejsou zcela přesvědčeny. Jiná studie ukazuje, že toto množství může být ještě o něco vyšší: z celkového množství 1 000 těhotných žen si každá třetí nebyla jistá, zda se nechat očkovat. Ale může jít i o obecnou rovinu a nejen o strach z „neověřené“ vakcíny. Těhotná žena se zkrátka snaží do svého těla přijmout co nejmenší množství cizích látek. A netýká se to pouze vakcíny na Covid-19, ale také kávy, alkoholu a dalších látek. Ženy nemusí být přesvědčeny o tom, že jsou tyto věci škodlivé, ale CO KDYBY… A to stačí.

Vědci mají jasný názor

Oproti váhavým gravidním ženám mají vědci zcela jednoznačný názor: nechat se očkovat je to nejlepší, co v současné době můžete svému dítěti nabídnout. Narodí se s imunitou proti tomuto nebezpečnému onemocnění, které obzvláště pro slabého novorozence může být velice problematické. V případě, že se budoucí matka nakazí, existuje velké riziko předčasného porodu. A s ním je spojená spousta zdravotních rizik pro novorozence.

Nedostatečné testování vakcíny

Problémem, proč ženy vakcíně nevěří, může být ve tvrzení, které uvedla v listopadu 2020 společnost Pfizer: oznámila, že její vakcína je účinná proti Covid-19, ale dosud nebyla testována na těhotných ženách. Tato informace byla překroucena a mohlo z ní vzniknout to, že je pro těhotné ženy dokonce nebezpečná. Není tomu tak. Jedná se o naprosto běžný průběh schvalování vakcíny – těhotné ženy jsou často ze studií jakékoli vakcíny zcela vyloučeny. A protože neexistovaly důkazy o bezpečnosti použití vakcíny pro těhotné ženy, vědci její použití pro tuto skupinu nedoporučovali. To už je ale hudba minulosti.

Studie na zvířatech

Z provedených studií na zvířatech bylo prokázáno, že vakcína nijak neovlivňuje těhotenství. V současné době ale už existují těhotné ženy, které se staly součástí studií a podstoupily očkování proti Covid-19. Tak například Izrael, světový lídr v očkování. Zde je míra proočkovanosti vysoká, včetně těhotných žen. Adam Finn, člen smíšeného výboru pro očkování a imunizaci (JCVI), poradní skupiny, která řídila zavádění vakcín ve Velké Británii, tvrdí: „Všechno, co víme o vakcínách, nasvědčovalo tomu, že tyto vakcíny jsou bezpečné i pro těhotné ženy.“

Vakcína není nebezpečná, ale…

Vědci dříve zveřejňovali, že neexistuje důkaz o tom, že je vakcína pro těhotné ženy a jejich nenarozené děti nebezpečná. Současně ale neexistoval důkaz o tom, že bezpečné jsou. A právě to je kamenem úrazu. Vědci proto musely přinést důkazy o bezpečnosti vakcíny. Na začátku dubna tohoto roku jsou již patrné výsledky ze studie, které se zúčastnilo 90 tisíc těhotných žen. Ty se nechaly proti covidu naočkovat. Většina těchto žen již byla v pokročilém stádiu těhotenství: ve třetím trimestru. A z této studie vyplývá, že neexistují žádné obavy o bezpečnost.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Dailymail.co.uk