Stres je dobrý sluha, ale špatný pán. Mechanismus, který byl původně evolucí vytvořen k záchraně života před predátorem se v dnešní bezpečné době stává masovým vrahem, který nás pomalu zabíjí. Vysoký tlak a infarkty jsou jen jedním z důsledků, které vám při nadměrném a vytrvalém stresu hrozí. Ještě předtím ale narušuje váš každodenní život i dobré zdraví drobnými, leč nepříjemnými a vytrvalými problémy. Rozpoznáte signály, kterými vás tělo varuje, že byste se měli přestat stresovat?
Kožní problémy
Psoriáza, akné a další kožní problémy a ekzémy často bývají přímo zapříčiněny stresem, což prokazují i četné vědecké studie. Jedna z nich tento efekt testovala na myších, u kterých rovněž platilo, že stresovaná zvířata trpěla různými druhy kožních chorob.
Změny hmotnosti
Stresová reakce spouští sekreci hormonu kortizolu, který má mimo jiné vliv na naše trávení a reguluje hladinu cukru v krvi. Příliš vysoká hladina kortizolu pak způsobuje vyšší chuť k jídlu a snižuje spotřebu kalorií při pohybu. To vede k nárůstu hmotnosti.
Někdy však stálý stres může vést naopak k hubnutí, za což může druhý stresový hormon, adrenalin. Ten zrychluje trávení, ale zase zpomaluje zpracovávání tuků.
Zimomřivost
Stresovaní lidé často pociťují neutuchající chlad, naopak lidé, kteří ve stresu nežijí, méně často trpí zimou. To prokázaly i vědecké studie.
Žaludeční obtíže
Stres má negativní vliv na náš žaludek a bolest břicha bývá jedním z prvních projevů chronického stresu. Při dlouhodobém působení může stres zvýšit citlivost našeho jícnu a dokonce i vyvinout potravinové alergie.
Obtížné soustředění
Vystresovaní lidé mají potíže soustředit se i na jednoduché úkoly. To je velmi nepříjemné, protože neustálá potřeba přestávek v práci a neschopnost řádně se do ní ponořit může způsobit znatelné zpomalení a zneefektivnění vaší práce.
Vypadávání vlasů
Výzkumy prokázaly souvislost dlouhodobého stresu na ztrátu vlasů, a to až do té míry, že zvyšuje riziko plešatosti.
Obrázky: Freepik