Varovné signály těla upozorňující na kriticky nízkou hladinu vápníku v těle

Když jsme byli děti, vždy nám rodiče říkali, abychom pili dost mléka, jinak budeme mít slabé kosti. U dospělých, zejména u žen, lékaři poukazují na důležitost příjmu vápníku. A během těhotenství obzvlášť, protože v té době ho tělo potřebuje skutečně hodně. Kolik vápníku je ale dost? To je otázka, na kterou většina dospělých nezná odpověď a možná by vás ani nenapadlo, že je to tak důležité.

Podle National Institutes of Health je 1000 mg denně doporučeno pro muže a ženy ve věku 19-50 let. Ženy nad 51 let by měly zvýšit množství vápníku na 1200 mg denně a muži nad 71 let také. Nedostatek vápníku se může stát zdraví nebezpečným. Dieta s nízkým obsahem vápníku uvolňuje do těla hormon známý jako PTH. Ten štěpí kostní tkáň, aby hodnoty vyrovnal. Pokud trpíte nedostatkem vápníku po dlouhou dobu, máte vyšší riziko vzniku osteoporózy.

Nejčastější příznaky nedostatku vápníku v těle

Níže se podíváme na signály toho, že máte málo vápníku. Pokud se objeví, poraďte se se svým lékařem o vaší stravě a možnosti užívání doplňku stravy.

Křeče

Časté jsou křeče v nohou. Snížený obsah vápníku může podle časopisu Woman’s Health způsobit křeče nervových zakončení. Proto jsou noční křeče v lýtkách, bicepsu a čtyřhlavém svalu běžným znakem nedostatku vápníku.

Necitlivost nebo brnění končetin

Pociťovat můžete také necitlivost nebo brnění, což je dalším příznakem spastických nervových zakončení. Problémy se mohou pochopitelně týkat také zubů. Pokud najednou potřebujete více výplní nebo máte problémy se zuby, rozhodně máte málo vápníku. Musíte se tedy soustředit na potraviny, které obsahují vysoký obsah vápníku a začlenit je do svého jídelníčku.

Problémy s nehty

Stejně jako zuby a kosti, i v nehtech se ukládá vápník. Pokud se vám nehty hodně lámou, možná nemáte dostatek vápníku ve stravě. Zvyšte svůj denní příjem mléčných výrobků, zelené zeleniny a obohacených potravin. Okamžitě si všimnete rozdílu v pevnosti a pružnosti svých nehtů.

Nespavost

Potíže můžete mít také se spánkem, protože vápník pomáhá produkovat melatonin (hormon spánku) a hladiny vápníku stoupají, když tělo přechází do hlubokého spánku. Když nemůžete dobře spát, můžete trpět nedostatkem vápníku. Poruchy spánku můžete mít z mnoha důvodů, protože je nejlepší navštívit lékaře a nechat si udělat kompletní prohlídku a krevní testy.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com