Stále větší množství žen se uchyluje k pravidelnému užívání antikoncepčních pilulek, aby zabránily těhotenství. Některé z vedlejších účinků jsou nám dobře známy – výkyvy nálad, změny v chuti, nárůst hmotnosti atd., ovšem to není vše. Bohužel jich je mnohem více a nemusíte je najít ani v příbalovém letáku.
Kontraindikace hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce se pro nás může stát nebezpečnější ve spojení s některými našimi návyky a zdravotními stavy, které zkrátka a dobře nejdou dohromady s užíváním antikoncepčních pilulek. Jedná se především o kouření, vysoký krevní tlak a migrénu. Přestože se antikoncepce v poslední době stává bezpečnější, obsahuje podstatně méně účinných látek než dřívější tabletky, v minulosti jedna pilulka obsahovala tolik dávek hormonu jako dnes celé balení, hormony stále ovlivňují celé naše tělo a s užíváním antikoncepce je tak spojená celá řada vedlejších účinků a dalších nebezpečí.
Vedlejší účinky estrogenu
Cévní okluzivní onemocnění, jako jsou krevní sraženiny a embolie
- Výskyt benigních nádorů jater
- Porucha žlučníku a častější výskyt žlučových kamenů
- Bolest hlavy, migréna a nevolnost
Vedlejší účinky progesteronu
- Porucha metabolismu tuků
- Abnormality krevních tuků
- Změny nálady, deprese
- Snížené libido a vaginální zánět
Vedlejší účinky progesteronu a estrogenu
- Metabolické nemoci, například cukrovka a obezita
- Vysoký krevní tlak
- Poruchy krvácení
Je důležité si uvědomit, že v zájmu ochrany našeho zdraví a dosažení správného antikoncepčního účinku je výběr pilulek výhradním úkolem lékaře. Poté je vyžadována minimálně jedna kontrola u gynekologa ročně.
Obrázky: Pixabay